25.03.2016 Ubezpieczenia

Decyzja ZUS nr 127 z dnia 25 marca 2016 r., sygn. DI/100000/43/175/2016

Braku obowiązku uwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wartości finansowanych przez wnioskodawcę i udostępnianych bezpłatnie pracownikom noclegów w czasie oddelegowania do pracy poza granicami kraju

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t. j.: Dz. U. z 2015, poz. 584 ze zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t. j. Dz. U. 2015, poz. 121 ze zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku przedsiębiorcy ............ doręczonym w dniu 10 lutego 2016 r. uzupełnionym dnia 9 marca 2016 r. dotyczące braku obowiązku uwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wartości finansowanych przez wnioskodawcę j udostępnianych bezpłatnie pracownikom noclegów w czasie oddelegowania do pracy poza granicami kraju.

UZASADNIENIE

Dnia 10 lutego 2016 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku, wpłynął wniosek złożony przez ................. o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 4 marca 2016 r. doręczonym dnia 9 marca 2016 r.

Wnioskodawca wskazuje, że prowadzi działalność gospodarczą w kraju i za granicą. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka zawiera umowy z kontrahentami, które realizowane są za granicą. Do realizacji tych umów spółka i jej oddziały delegują pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, w szczególności na stanowisku .

Delegowanie odbywa się w oparciu o przepisy Dyrektywy 96/71/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 1996 roku dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług - Dz. U. 1997 L 18. Delegowanie pracowników nie stanowi podróży służbowej w rozumieniu przepisów prawa pracy, wskutek czego Spółka nie wypłaca pracownikom diet i innych należności z tytułu podróży służbowej. Pracownicy posiadają umowy zawarte ze Spółką lub odpowiednimi oddziałami Spółki, traktowanymi jako odrębni pracodawcy w rozumieniu art. 3 Kodeksu pracy. W umowach tych, jako miejsce pracy pracownika oddelegowanego, wskazane jest miejsce realizacji danej umowy z kontrahentem zagranicznym. Oddelegowanie pracownika następuje zwykle na okres nie przekraczający dwóch lat. Pracownicy oddelegowani będą zatem wykonywać pracę poza swoim miejscem zamieszkania i ośrodkiem interesów życiowych. Ośrodek interesów życiowych tych pracowników, w rozumieniu umów dotyczących podwójnego opodatkowania pozostanie jednak w Polsce. W związku z tym pracownicy delegowani za granicę, nadal będą podlegać nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. W czasie wykonywania prac przez oddelegowanych pracowników Spółka lub zatrudniający pracownika oddział Spółki, udostępnią im bezpłatne miejsca noclegowe w kwaterach prywatnych i w hotelach pracowniczych. Udostępnienie miejsc noclegowych leży w interesie pracodawcy, gdyż zapewnia mu możliwość realizowania prac kontraktowych przy wykorzystaniu dobranych praż siebie pracowników.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty