Decyzja ZUS nr 163 z dnia 15 kwietnia 2016 r., sygn. DI/100000/43/386/2016

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, FP, FGŚP - pakiety medyczne

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t. j. Dz. U. z 2015, poz. 584 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t. j. Dz. U. z 2015, poz. 121 ze zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku przedsiębiorcy .................. z siedzibą w .................. z dnia 25 marca 2016 r., doręczonym dnia 4 kwietnia 2016 r. dotyczącym nieuwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych wartości pakietów medycznych w części finansowanej przez pracodawcę, uprawniających do korzystania z opieki medycznej przez członków rodziny pracownika.

Uzasadnienie

Dnia 4 kwietnia 2016 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek złożony przez przedsiębiorcę .......................... z siedzibą w o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, że zamierza podpisać z ubezpieczycielem umowę grupowego ubezpieczenia na życie i zdrowie zapewniającą możliwość objęcia pracowników spółki oraz zgłoszonych przez nich członków ich rodzin dodatkowym ubezpieczeniem zdrowotnym w ramach tzw. pakietów medycznych. Pracownicy spółki oraz członkowie ich rodzin, którzy przystąpią do ubezpieczenia będą mogli korzystać z usług medycznych i szczepień ochronnych objętych ubezpieczeniem w ramach określonych pakietów medycznych.

Ubezpieczyciel obciążać będzie spółkę za nabyte przez spółkę pakiety medyczne, zaś spółka będzie udostępniać te pakiety medyczne swoim pracownikom za częściowym wynagrodzeniem. W efekcie, składki miesięczne za pakiety medyczne uprawniające do korzystania z opieki medycznej przez pracownika osobiście oraz pakiety medyczne uprawniające do korzystania z opieki medycznej przez członków rodziny pracownika będą finansowane zarówno przez spółkę jak i pracownika. Wysokość składki opłacanej przez pracownika, w zależności od tego jaki wariant zostanie wybrany, będzie wynosiła minimum zł za jeden pakiet medyczny, a różnicę będzie pokrywała spółka. Należność wynikająca z zakupionych przez pracownika od spółki pakietów medycznych uiszczana będzie w trybie potrącenia przez spółkę odpowiedniej kwoty z wynagrodzenia pracownika. Przedsiębiorca podkreśla, że różnica między kwotą uiszczoną przez spółkę na rzecz ubezpieczyciela, a kwotą uiszczoną przez pracownika na rzecz spółki stanowić będzie dla pracownika przychód ze stosunku pracy zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. (t.j. Dz. U. Nr 2012, poz. 361 ze zm.), jako wartość świadczeń częściowo odpłatnych. Ponadto kwota, którą pracownik będzie zobowiązany uiszczać za pakiet medyczny będzie niższa niż detaliczna cena tego pakietu medycznego nabywanego przez spółkę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty