Decyzja ZUS nr 844/2015 z dnia 30 lipca 2015 r., sygn. WPI/200000/43/844/2015
Składki na ubezpieczenia społeczne - działalność gospodarcza
Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 584 ze zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2015 poz. 121) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie po rozpoznaniu wniosku o wydanie pisemnej interpretacji przedsiębiorcy ......
1. uznaje za prawidłowe stanowisko w sprawie braku obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu pozarolniczej działalności w sytuacji, gdy właściwym dla wnioskodawczym ustawodawstwem w zakresie zabezpieczenia społecznego jest ustawodawstwo brytyjskie,
2. odmawia wydania interpretacji w kwestii potwierdzenia ustawodawstwa właściwego dla osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą w Polsce i świadczącej pracę na rzecz pracodawcy z siedzibą na terytorium Wielkiej Brytanii oraz możliwości uzyskania przez wnioskodawczynię zaświadczenia potwierdzającego ustawodawstwo właściwe w opisanej sytuacji.
Uzasadnienie
W dniu 20 lipca 2015 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek Pani ................ prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą pod nazwą ................... o wydanie pisemnej interpretacji przepisów w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Wnioskodawczym poinformowała, iż mieszka w Polsce i prowadzi tutaj jednoosobową działalność gospodarczą, natomiast od ..... września 2013 r. ma podpisaną na czas nieokreślony umowę o pracę z firmą ............... z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Firma ta stała się więc jej pracodawcą. W związku z tym, że wnioskodawczym podjęła zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, została zgłoszona do brytyjskiego systemu ubezpieczeń społecznych, co potwierdzają posiadane przez nią "Payslipy\ Praca ta polega na wykonywaniu zleconych przez pracodawcę zadań utrzymania oraz administrowania komercyjnej sieci ...................... Jest ona świadczona z wykorzystaniem łączy internetowych, z wykorzystaniem serwera znajdującego się na terenie Wielkiej Brytami. Dodatkowo, w umowie o pracę zawarto informację o możliwości zmiany miejsca wykonywania pracy poprzez wykorzystanie serwerów w innych krajach (np. Niemcy, Francja). Wtedy wnioskodawczym będzie wykonywała te same prace, poprzez kanał internetowy, ale juz nie w Wielkiej Brytanii tylko np. w Belgii, Holandii ftp., ale nie w Polsce. Zgodnie z prawem brytyjskim oraz unijnym, które reguluje takie formy zatrudnienia -wykonywanie pracy przez Internet - miejscem świadczenia pracy jest miejsce położenia serwera pracodawcy, a takie w przypadku wnioskodawczym znajduje się na terenie Wielkiej Brytanii oraz innych krajów Unii, z wyłączeniem Polski. Wnioskodawczym oświadczyła, że praca zajmuje 17 godzin tygodniowo czyli średnio 68 godzin miesięcznie. Praca jest nadzorowana. ewidencjonowana i nie jest pracą marginalną. Z uwagi na fakt przemieszczania się wnioskodawczym, wskazanie konkretnego miejsca pracy nie jest możliwe, natomiast pewny jest fakt, że praca nie jest wykonywana na terenie Polski bo zagraniczny pracodawca nie posiada tutaj serwera. Wnioskodawczyni fizycznie opuszcza kraj aby wykonać pracę na jednym z europejskich serwerów, tak jak wskazuje pracodawca. Wnioskodawczyni ocenia, że około 75-80% jej aktywności zawodowej zajmuje jej praca poza granicami kraju, pozostały czas -około 20-25% poświęca natomiast na własną działalność, która nie przynosi oczekiwanych zysków i nie pozwala jej na spokojne utrzymanie się, dlatego była zmuszona podjąć pracę za granica.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty