Decyzja ZUS nr 403 z dnia 29 września 2015 r., sygn. DI/100000/43/1025/2015
Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne - pakiety medyczne i ubezpieczenie na życie
Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t. j.: Dz. U. z 2015 r., poz. 584 ze zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t. j. Dz. U. z 2015 r., poz. 121), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku przedsiębiorcy ............... Sp. z o.o. z siedzibą w ................. z dnia 2 września 2015 r., złożonym w dniu 7 września 2015 r. dotyczącym nieuwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne wartości pakietów medycznych oraz ubezpieczenia na życie w części finansowanych przez pracodawcę swoim pracownikom.
Uzasadnienie
Dnia 7 września 2015 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek z dnia 2 września 2015 r. złożony przez przedsiębiorcę ............... Sp. z o. o. z siedzibą w ................ o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Wnioskodawca w treści wniosku wskazał, iż zawarł dwie umowy: (i) z podmiotem świadczącym usługi medyczne na tzw. pakiety medyczne oraz (ii) z podmiotem oferującym ubezpieczenie na życie. W ramach zawartych umów, pracownicy wnioskodawcy mogą przystąpić, bez odpłatności, do powyższych świadczeń dodatkowych tj. pakietu medycznego i/lub ubezpieczenia na życie, oferowanych przez ww. podmioty. Pracownicy objęci są powyższymi świadczeniami od daty złożenia przez nich oświadczenia o zamiarze skorzystania ze świadczenia dodatkowego. Opieka medyczna (pakiet medyczny) obejmuje okresowe badania lekarskie, profilaktyczną opiekę zdrowotną, konsultacje specjalistyczne i diagnostykę, zabiegi ambulatoryjne, a także inne usługi medyczne np. wizyty domowe, szczepienia, rehabilitację, profilaktykę i doraźną pomoc stomatologiczną, ocenę ryzyka zawodowego itp. Z kolei ubezpieczenie na życie jest polisą grupowego ubezpieczenia na życie i zdrowie. Przedmiotem tej polisy jest zakres ubezpieczeń w formie indywidualnej na życie i zdrowie ubezpieczonego (pracownika). Bez względu na zajmowane stanowisko, zakres świadczeń dodatkowych jest identyczny dla wszystkich pracowników. W celu zmniejszenia kosztów ponoszonych w związku z powyższymi świadczeniami dodatkowymi, wnioskodawca planuje wprowadzić częściową odpłatność dla pracowników z tytułu korzystania przez nich z jednego lub obu świadczeń. W ramach tego rozwiązania, miesięczna składka (abonament) należna usługodawcy z tytułu świadczonych usług medycznych i/lub ubezpieczenia na życie byłaby współfinansowana przez Wnioskodawcę, jako zakład pracy, oraz przez pracownika. Podobnie jak w obecnie działającym systemie świadczeń dodatkowych, bez względu na zajmowane stanowisko, zakres świadczeń dodatkowych byłby identyczny dla wszystkich pracowników. Podstawą do przyznania pracownikom dofinansowania składki na opiekę medyczną i/lub ubezpieczenie na życie będą postanowienia obowiązującego u wnioskodawcy regulaminu wynagradzania, który zostanie odpowiednio zmieniony i będzie brzmiał w sposób następujący:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty