13.10.2015 Ubezpieczenia

Decyzja ZUS nr 1140/2015 z dnia 13 października 2015 r., sygn. WPI/200000/43/1140/2015

Podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia z tytułu stosunku pracy

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 584 ze zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 121 ze zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 9 października 2015 r. przez spółkę .......................... w sprawie nieuwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych świadczenia z tytułu stosunku pracy w postaci nieodpłatnego udostępnienia pracownikom samochodów służbowych do celów prywatnych.

Uzasadnienie

W dniu 9 października 2015 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy: ................... o wydanie w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej pisemnej interpretacji przepisów prawa z których wynika obowiązek świadczenia przez Spółkę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne, w szczególności obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne od świadczonych na rzecz pracowników usług w zakresie umożliwiania pracownikom korzystania z przejazdów środkami lokomocji.

Wnioskodawca poinformował, iż jest spółką z siedzibą w ................. prowadzącą działalność w Polsce. Wnioskodawca zatrudnia w Polsce pracowników, którym udostępnia możliwość korzystania z nieodpłatnych przejazdów środkami lokomocji, w ten sposób, że będą oni uprawnieni do wykorzystywania samochodów służbowych do celów prywatnych.

W ramach floty samochodowej posiadanej przez Spółkę, Wnioskodawca oferuje m.in.: samochody statusowe - wykorzystywane przez pracowników zatrudnionych na wybranych stanowiskach oraz samochody narzędziowe - wykorzystywane przez pracowników głównie do wykonywania codziennych obowiązków pracowniczych jako niezbędne narzędzie codziennej pracy. Samochody statusowe oraz narzędziowe (dalej: "samochody służbowe") są nabywane przez Wnioskodawcę w ramach leasingu, celem dalszego ich przekazania pracownikom dc użytkowania dla celów służbowych oraz prywatnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty