20.10.2015 Ubezpieczenia

Decyzja ZUS nr 429 z dnia 20 października 2015 r., sygn. DI/100000/43/985/2015

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne - wartość przychodu z tytułu realizacji praw z jednostek uczestnictwa (pochodnych instrumentów finansowych)

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t. j.: Dz. U. z 2015 r., poz. 584 ze zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t. j. Dz. U. z 2015 i\, poz. 121 ze zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku przedsiębiorcy ................ S.A. z siedzibą w .................. złożonego w dniu 27 sierpnia 2015 r. (uzupełnionym pismem z dnia 2 października 2015 r., doręczonym dnia 7 października 2015 r.) dotyczącym nieuwzględniania w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne wartości przychodu z tytułu realizacji praw z jednostek uczestnictwa pochodnych instrumentów finansowych przez osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę oraz umowy cywilnoprawnej

Uzasadnienie

Dnia 27 sierpnia 2015 r. wpłynął do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Gdańsku wniosek przedsiębiorcy ................ S.A. z siedzibą w ................ o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 2 października 2015 r., doręczonym dnia 7 października 2015 r.

Wnioskodawca w treści wniosku o wydanie pisemnej interpretacji wskazał, że w spółce funkcjonuje program motywacyjny, przewidujący wykorzystanie instrumentu finansowego. W związku z powyższym, opracowano regulamin realizacji instrumentu pochodnego obejmujący osoby świadczące pracę lub usługi na rzecz spółki. Na podstawie tego regulaminu kreowane są pochodne instrumenty finansowe -jednostki uczestnictwa opisane w dokumentach poświadczających uprawnienie (certyfikaty) spełniające - w ocenie spółki - definicję instrumentu finansowego w rozumieniu art. 5a pkt 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361). Jednostki uczestnictwa nie są oferowane innym osobom niż uprawnieni. Wszelkie uprawnienia i ewentualne korzyści uprawnionych wynikają wyłącznie z regulaminu oraz otrzymanych przez uprawnionych indywidualnych certyfikatów. Jednocześnie nie wynikają one z umów o pracę ani innych umów cywilnoprawnych, np. umów zlecenia zawartych ze spółką, których stroną mogą być uprawnieni. Celem programu jest wsparcie realizacji strategii spółki, wzrost jej wartości i zapewnienie realizacji ponadprzeciętnych wyników finansowych poprzez powiązanie wartości jednostek przyznanych uprawnionym ze wzrostem wartości spółki, mierzonym jej określonymi wskaźnikami ekonomicznymi. Wnioskodawca stoi na stanowisku, że przedmiotowe instrumenty stanowią instrument finansowy w rozumieniu art. 5a pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2005 r., Nr 183, poz. 1538, z późn. zm.), a w konsekwencji podlegają opodatkowaniu stawką 19% jako przychód z kapitałów pieniężnych. Stanowisko to zostało potwierdzone interpretacją indywidualną z dnia 13 sierpnia 2015 roku o sygn. ITPB2/4511-636/15/IB wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w ........... . Powyższe znajduje potwierdzenie z uwagi na następujące okoliczności:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty