Decyzja ZUS nr 310 z dnia 23 lipca 2015 r., sygn. DI/100000/451/6/2012
Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne
Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2015, poz.584 ze zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2015 r., poz.121) i w związku z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Wydziału Pracy i Ubezpieczeń
Społecznych z dnia 17 czerwca 2014 r. oraz postanowieniem ww. sądu z dnia 1 czerwca 2015 r. w sprawie o sygn.akt IIIAUa 1242/13 Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za nieprawidłowe stanowisko zawarte we wniosku prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą ................ z dnia 30 grudnia 2011 r. doręczonego dnia 3 stycznia 2012 r., dotyczącego ustalenia czy podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne lektorów będzie stanowiło całe wynagrodzenie wskazane w umowie o współpracy czy jedynie wynagrodzenie za przeprowadzenie wykładów.
Uzasadnienie
Dnia 3 stycznia 2012 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek złożony przez dwoje przedsiębiorców w osobie ..............prowadzących działalność gospodarczą pod firmą ................. o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca ma zamiar zawrzeć z lektorami języków obcych umowę o współpracy, w której wyodrębnione zostaną dwa elementy: 1) polegający na zobowiązaniu lektora do samodzielnego opracowania indywidualnego lub grupowego programu nauczania języka obcego dla wskazanych przez Wnioskodawcę klientów, z uwzględnieniem podziału na różne poziomy biegłości językowej oraz wieku uczestników i przedstawienie opracowanego programu nauczania Wnioskodawcy w formie pisemnej oraz do samodzielnego opracowania zmian w programie nauczania w trakcie trwania szkolenia mając na uwadze postęp w nauce języka, potrzeby i możliwości klienta, które to zmiany także przedstawi w formie pisemnej Wnioskodawcy. Za powyższe zostanie lektorowi zapłacone umówione wynagrodzenie. 2) elementem wskazanej umowy będzie zobowiązanie lektora do przeprowadzenia cyklu wykładów dla wskazanych przez Wnioskodawcę klientów w oparciu o opracowany dla danego klienta przez tego lektora program nauczania. Za powyższe zostanie lektorowi zapłacone umówione wynagrodzenie. Z uwagi na charakter usług świadczonych przez wnioskodawcę, tj. nauczanie języków obcych oraz okoliczność, że lektorzy współpracują z różnymi szkołami językowymi, umówione wynagrodzenie będzie płatne lektorowi za dany miesiąc w oparciu o stawkę godzinową ustaloną przez wnioskodawcę i lektora.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty