28.05.2015 Ubezpieczenia

Decyzja ZUS nr 227 z dnia 28 maja 2015 r., sygn. DI/100000/43/607/2015

Udostępnienie pracownikom samochodów służbowych pracodawcy dla celów prywatnych

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t. j.: Dz. U. z 2013 r., poz. 672 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t. j. Dz. U. z 2015 r., poz. 121), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za nieprawidłowe stanowisko zawarte we wniosku przedsiębiorcy ........... Sp. z o.o. z siedzibą w .......... z dnia 12 maja 2015 r., złożonym w dniu 20 maja 2015r., dotyczącym obowiązku uwzględniania w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne wartości świadczenia polegającego na udostępnieniu pracownikowi samochodu służbowego pracodawcy dla celów prywatnych.

Uzasadnienie

Dnia 20 maja 2015 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w wpłynął wniosek z dnia 12 maja 2015 r. złożony przez przedsiębiorcę ................. Spółka z o.o. z siedzibą w ............... o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca w opisie zdarzenia przyszłego wskazał, iż planuje wprowadzić do swoich regulacji dotyczących zasad zatrudniania i wynagradzania w przedsiębiorstwie nowe zapisy umożliwiające pracodawcy kupowanie dla pracowników przedmiotów lub usług, jak również umożliwiające pracownikom korzystanie ze składników majątku pracodawcy lub innych przedmiotów, lub usług (w tym świadczonych zarówno bezpośrednio przez pracodawcę jak również przez podmioty zewnętrzne), bezpłatnie lub częściowo odpłatnie, na podstawie odrębnych uregulowań wewnętrznych pracodawcy. Na podstawie nowych zapisów zawartych w regulaminie zatrudniania i regulaminie wynagradzania, wnioskodawca unormuje w odrębnym regulaminie zasady używania samochodów służbowych do celów prywatnych oraz ustali wysokość częściowej odpłatności za świadczenie usługi najmu przez pracodawcę na rzecz pracownika. Zgodnie z powyższym regulaminem przyznanie pracownikowi samochodu służbowego będzie uzależnione od zajmowanego stanowiska i zakresu obowiązków służbowych. Wnioskodawca przewiduje możliwość udostępnienia tym pracowników samochodów służbowych do celów prywatnych za odpłatnością. Pracownicy będą ponosić jedynie symboliczną stalą ryczałtową odpłatność za możliwość korzystania z powierzonych samochodów służbowych do celów prywatnych poprzez potrącenie tejże odpłatności z wynagrodzeń pracowników w miesiącu następującym po miesiącu użytkowania samochodu służbowego. Należy jednak zwrócić uwagę, że sama wartość korzyści uzyskiwanych przez pracownika z tytułu korzystania z samochodu służbowego do celów prywatnych będzie równa cenom rynkowym usług świadczonych przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą w zakresie najmu samochodów osobowych. Przy czym pracownicy będą ponosić jedynie część tejże wartości w postaci symbolicznej kwoty ustalonej w regulaminie. Różnica pomiędzy wartością określoną zgodnie z art. 12 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a ponoszoną przez pracowników odpłatnością będzie dla tychże pracowników stanowić przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. Od wartości tej będzie pobierana zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty