Decyzja ZUS nr 200 z dnia 14 maja 2015 r., sygn. DI/100000/43/303/2015
Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne - świadczenie polegające na udostępnieniu pracownikowi samochodu służbowego pracodawcy
Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t. j.: Dz. U. z 2013 r., poz. 672 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t. j. Dz. U. z 2015 r., poz. 121), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za nieprawidłowe stanowisko zawarte we wniosku przedsiębiorcy ....................... Spółka jawna z siedzibą w ................. z dnia 27 lutego 2015 r., złożonym w dniu 9 marca 2015r., (uzupełnionym pismem z dnia 14 kwietnia 2015 r. doręczonym 20 kwietnia 2015 r.) dotyczącym obowiązku uwzględniania w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wartości świadczenia polegającego na udostępnieniu pracownikowi samochodu służbowego pracodawcy dla celów prywatnych.
Uzasadnienie
Dnia 9 marca 2015 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek z dnia 27 lutego 2015 r. złożony przez przedsiębiorcę Spółka jawna z siedzibą w ............. o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 14 kwietnia 2015 r., doręczonym dnia 20 kwietnia 2015 r.
Wnioskodawca w opisie stanu faktycznego wskazał, iż jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność w zakresie dostaw myjni i urządzeń na stacje paliw. Miejscem siedziby wnioskodawcy jest miejscowość ............. w gminie ............. . Ponadto wnioskodawca posiada biura techniczno-handlowe w .......... i ............ a także 18 punktów serwisowych rozlokowanych na terenie całego kraju. Wnioskodawca zatrudnia pracowników m.in. na podstawie stosunku pracy. Z uwagi na zakres działalności prowadzonej przez wnioskodawców część pracowników używa w celu wykonywania swoich obowiązków samochodów służbowych. Wnioskodawca wprowadził w ramach swojego przedsiębiorstwa Regulamin używania pojazdów samochodowych wykorzystywanych do działalności gospodarczej oraz do jazd prywatnych. Zgodnie z postanowieniami tego regulaminu, powierzony samochód służbowy może być wykorzystywany w dojazdach do i z pracy - w związku z brakiem grupowego dowozu pracowników do siedziby firmy, a także w związku z wymaganą dyspozycyjnością dotyczącą nagłych lub awaryjnych sytuacji służbowych, również poza godzinami pracy. Samochód służbowy może też być wykorzystywany prywatnie, ale po wcześniejszym uzgodnieniu z przełożonym. Paliwo do jazd prywatnych zapewnia pracownik na swój koszt. Co do zasady to pracodawca pokrywa koszty eksploatacji powierzonego pracownikowi samochodu. Jednakże zgodnie z postanowieniami ww. regulaminu, została ustalona wartość pieniężna nieodpłatnego świadczenia w postaci możliwości korzystania z samochodów służbowych w celach prywatnych na 250 zł miesięcznie dla samochodów do 1600 cm oraz na 400 zł miesięcznie dla samochodów powyżej 1600 cm3. Powierzenie pracownikowi samochodu następuje na podstawie odrębnej umowy w tym zakresie, której wzór stanowi załącznik nr 1 do regulaminu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty