03.03.2015 Ubezpieczenia

Decyzja ZUS nr 86 z dnia 3 marca 2015 r., sygn. DI/100000/43/43/2015

Wyłączenie z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne świadczenia pieniężnego stanowiącego rekompensatę odprawy pieniężnej

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t. j. Dz. U. z 2013, poz.672 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t. j. Dz. U. z 2013, poz. 1442 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za nieprawidłowe stanowisko zawarte we wniosku .............. z dnia 7 stycznia 2015r., doręczonym dnia 14 stycznia 2015r. uzupełnionym dnia 17 lutego 2015.r. dotyczącym wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne świadczenia pieniężnego stanowiącego rekompensatę odprawy emerytalnej.

Uzasadnienie

Dnia 14 stycznia 2015 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek złożony przez ........... o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 10 lutego 2015 r. doręczonym dnia 17 lutego 2015 r.

Wnioskodawca wskazał, iż w jednym z oddziałów wnioskodawcy, którego dotyczy opisany poniżej stan faktyczny (lub Pracodawca), w przypadku rozwiązania umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika, pracownikom mogą zostać wypłacone trzy rodzaje świadczeń:

1. odprawa tzw. ustawowa, tj. wypłacana na podstawie Ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników z dnia 13 marca 2003 r. (Dz. U. Nr 90, poz. 844),

2. odprawa pieniężna firmowa oraz

3. dodatkowe świadczenie pieniężne stanowiące rekompensatę odprawy emerytalnej jaka przysługiwałaby pracownikowi, gdyby ten pozostawał w stosunku pracy do czasu nabycia uprawnień do jej wypłaty. Jak wskazał wnioskodawca to ostatnie, dodatkowe świadczenie stanowi określony procent odprawy emerytalnej (firmowej), która przysługiwałaby pracownikowi w pełnej wysokości i jest wyrażone w formie określonej krotności wynagrodzenia miesięcznego pracownika. Ostatni rodzaj świadczenia - rekompensata za odprawę emerytalną będzie przysługiwać pracownikom na podstawie indywidualnie zawartych porozumień między ................. a pracownikiem, z którym rozwiązywana jest umowa o pracę. Powyższe dodatkowe świadczenie nie stanowi jednak odprawy emerytalnej sensu stricto, ponieważ przy jej wypłacie pracownik nie spełnia jeszcze warunków wskazanych w art. 921 § 1 Kodeksu pracy, wypłata tej rekompensaty nie jest odnotowywana w świadectwie pracy wydawanym pracownikom, a tym samym wobec pracownika nie znajduje zastosowania dyspozycja normy z art. 92 § 2 Kodeksu pracy i będzie on uprawniony do wypłaty odprawy emerytalnej w pełnej wysokości u kolejnego pracodawcy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty