Decyzja ZUS nr 426 z dnia 20 listopada 2014 r., sygn. DI/100000/43/1154/2014
Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne zleceniobiorców
Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 672 ze zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1442 ze zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku z dnia 24 września 2014 r., doręczonym w dniu 30 września 2014 r., uzupełnionym pismem z dnia 27 października 2014 r., doręczonym dnia 30 października 2014 r. przedsiębiorcy ........ Sp. z o.o. Sp. j. z siedzibą w ............. w przedmiocie ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.
Uzasadnienie
Dnia 30 września 2014 r. do ZUS Oddział w Gdańsku wpłynął wniosek przedsiębiorcy Sp. z o.o. Sp. j. z siedzibą w ............ o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 27 października 2014 r., doręczonym dnia 30 października 2014 r.
Wnioskodawca wskazał, iż zamierza prowadzić działalność gospodarczą obejmującą także świadczenie usług opieki nad osobami starszymi lub niepełnosprawnymi. Spółka planuje prowadzić swoją działalność w Polsce, ale także świadczyć usługi opiekuńcze na terenie Unii Europejskiej (głównie w Niemczech). W tym celu spółka będzie zawierać z opiekunami umowy zlecenia, w ramach których zleceniobiorca zobowiąże się do wykonywania usług, w co najmniej dwóch państwach członkowskich Unii Europejskiej, przykładowo w Polsce i w Niemczech. Miejscem zamieszkania zleceniobiorcy będzie Polska. Siedzibą i miejscem wykonywania działalności przez zleceniodawcę będzie Polska. Usługi nie będą świadczone jednocześnie w wymienionych w umowie państwach Unii Europejskiej, lecz będą wykonywane jedna po drugiej w państwach Unii Europejskiej wymienionych w umowie. Okresy wykonywania pracy na terenie Niemiec będą zatem następować na przemian z okresami świadczenia przez danego zleceniobiorcę pracy w Polsce. Nie będzie to więc praca wykonywana w sposób ciągły wyłącznie na terenie Niemiec. Żadna z wykonywanych na przemian prac nie będzie pracą o charakterze marginalnym, przekraczając 5% regularnego czasu pracy oraz 5 % całkowitego wynagrodzenia danego zleceniobiorcy. W poszczególnych państwach członkowskich mogą być wykonywane różne rodzaje usług.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty