28.11.2014 Ubezpieczenia

Decyzja ZUS nr 448 z dnia 28 listopada 2014 r., sygn. DI/100000/43/1349/2014

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne - tzw. kilometrówka

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t. j.: Dz. U. z 2013 r., poz. 672 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t. j. Dz. U. z 2013 r., poz. 1442 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za nieprawidłowe stanowisko zawarte we wniosku Pana ............... prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą w ................... złożonym w dniu 13 listopada 2014 r., dotyczącym podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Uzasadnienie

Dnia 13 listopada 2014 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek złożony przez przedsiębiorcę .................... prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą ............... w .................. o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał w treści wniosku o wydanie interpretacji, iż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług pocztowych zatrudnia pracowników/listonoszy, którzy na podstawie zawartych umów cywilno-prawnych, korzystają z własnych pojazdów do celów służbowych wjazdach lokalnych. Obecnie Wnioskodawca ma zamiar na podstawie powołanych umów pokrywać pracownikom koszty użycia do celów służbowych ich pojazdy do limitu 3000. km miesięcznie i według stawki za 1 kilometr 0,8358 zł dla pojazdów, których pojemność skokowa silnika przekracza 900cm3 i 0,5214zł, jeśli pojemność skokowa silnika nie przekracza 900 cm3. Wartość zwrotu kosztów wykorzystywania pojazdu prywatnego pracownika co celów służbowych stanowić będzie przychód pracownika z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy w rozumieniu art 12 PDOF. Przychód ten jednak zdaniem wnioskodawcy będzie wolny od podatku dochodowego na podstawie art. 21 PDOF. W celu uchylenia wątpliwości w tym zakresie wnioskodawca ma zamiar zwrócić się do Ministra Finansów o wydanie indywidualnej interpretacji. Ilość faktycznie przejechanych przez pracownika kilometrów będzie dokumentowana w ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej przez pracownika

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty