Decyzja ZUS nr 459 z dnia 3 grudnia 2014 r., sygn. DI/100000/43/1195/2014
Obowiązek uwzględniania w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wartości posiłków i produktów spożywczych udostępnionych przez spółkę swoim pracownikom
Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013 r., poz. 672 ze zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1442 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za nieprawidłowe stanowisko zawarte we wniosku z dnia 6 października 2014 r. doręczonym dnia 13 października 2014 r. (uzupełnionym pismem z dnia 6 listopada 2014 r., doręczonym dnia 12 listopada 2014 r.) przedsiębiorcy ........... S.A. z siedzibą w ..........dotyczącym obowiązku uwzględniania w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wartości posiłków i produktów spożywczych udostępnionych przez spółkę swoim pracownikom.
Uzasadnienie
Dnia 13 października 2014 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek z dnia 6 października 2014 r. S.A. z siedzibą w ............. o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Wnioskodawca uzupełnił swój wniosek pismem z dnia 6 listopada 2014 r., doręczonym dnia 12 listopada 2014 r.
Wnioskodawca wskazał, iż zatrudnia pracowników skupionych w sześciu oddziałach na terenie kraju oraz centrali spółki mieszczącej się w ............ .U wnioskodawcy trwają prace nad nowelizacją Regulaminu Pracy funkcjonującego w spółce w części dotyczącej tabeli stanowisk, na których przysługują posiłki profilaktyczne. W związku z tym, że pracodawca nie ma możliwości zorganizowania wydawania posiłków profilaktycznych, w zamian za to Regulamin Pracy przewiduje wydawanie bonów żywieniowych. Nowelizacja regulacji przewiduje umieszczenie w wykazie stanowisk, poza kategoriami pracowników, co do których na pracodawcy ciąży obowiązek wydawania posiłków i napoi bezalkoholowych wynikający z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, dwóch kategorii pracowników, dla których bony żywieniowe wydawane w okresie zimowym (od 1 listopada do 31 marca) pracownikom wykonującym prace na otwartej przestrzeni byłyby dobrowolnym świadczeniem wnioskodawcy, nie wynikającym z przepisów Ustawy o bezpieczeństwie i higienie pracy ani Kodeksu Pracy. Są to pracownicy zatrudnieni na stanowiskach, na których zakres czynności przewiduje wykonywanie lub nadzorowanie prac na otwartej przestrzeni powyżej 3 godzin na roboczo-zmianę. Pracownikom tym nie przysługiwałby ekwiwalent pieniężny w zamian za bony żywieniowe ani prawo wymiany ich na gotówkę. Wartość przysługujących bonów żywieniowych naliczana byłaby w oparciu o potwierdzone przez bezpośredniego przełożonego rozliczenie czasu pracy konkretnej osoby.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty