16.06.2014 Ubezpieczenia

Decyzja ZUS nr 232 z dnia 16 czerwca 2014 r., sygn. DI/100000/43/674/2014

Ustalenia, czy wartość świadczeń w naturze (prawo do opieki medycznej, prawo korzystania z służbowego telefonu komórkowego do celów prywatnych, prawo używania samochodu służbowego do celów prywatnych) przysługujących pracownikom w okresie przebywania na urlopie macierzyńskim (dodatkowym urlopie macierzyńskim, urlopie rodzicielskim) stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz ubezpieczenie zdrowotne w części przypadającej za czas nieobecności w tym okresie.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013 r., poz. 672 ze zm.) w związku z art. 83 d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t. j. Dz. U. 2013, poz. 1442 ze zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za nieprawidłowe stanowisko zawarte we wniosku z dnia 20 maja 2014 r. złożonego przez przedsiębiorcę ........................ , z siedzibą, w ...................... o wydanie pisemnej interpretacji w przedmiocie ustalenia, czy wartość świadczeń w naturze (prawo do opieki medycznej, prawo korzystania z służbowego telefonu komórkowego do celów prywatnych, prawo używania samochodu służbowego do celów prywatnych) przysługujących pracownikom w okresie przebywania na urlopie macierzyńskim (dodatkowym urlopie macierzyńskim, urlopie rodzicielskim) nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz ubezpieczenie zdrowotne w części przypadającej za czas nieobecności w tym okresie.

Uzasadnienie

Dnia 29 maja 2014 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek z dnia 20 maja 2014 r., złożony przez przedsiębiorcę ................, z siedzibą w .................. o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, iż zamierza przyznawać pracownikom (osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę), w ramach łączącego strony stosunku pracy, różnego rodzaju świadczenia rzeczowe, przykładowo prawo do opieki medycznej, prawo korzystania z telefonu komórkowego (służbowego) do celów prywatnych, prawo używania samochodu służbowego do celów prywatnych. Cechą wspólną tych świadczeń rzeczowych jest to, że byłyby one uregulowane w wewnątrzzakładowych źródłach prawa pracy (układ zbiorowy pracy, lub regulamin wynagradzania lub też odrębne regulaminy świadczeń), a nadto, że przysługiwałyby pracownikom również w okresie urlopu macierzyńskiego (dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego) oraz urlopu wychowawczego. Kolejną cechą wspólną tych świadczeń rzeczowych jest również i to, że wartość tych świadczeń stanowić będzie przychód ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Konsekwentnie, na tle ubezpieczeń społecznych, wartość tych świadczeń zdaniem przedsiębiorcy powinna również stanowić podstawę wymiaru składek na poszczególne rodzaje ubezpieczeń społecznych oraz na ubezpieczenie zdrowotne (art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych; art. 81 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r.o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty