11.06.2014 Ubezpieczenia

Decyzja ZUS nr 686/2014 z dnia 11 czerwca 2014 r., sygn. WPI/200000/43/686/2014

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, brak obowiązku uwzględnienia w podstawie wymiaru kosztu świadczeń z zakresu sportu i rekreacji, które będą udostępniane pracownikom na podstawie postanowień regulaminu wynagradzań

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 02 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz. U. z 2013 poz. 672) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tj. Dz. U. z 2013 poz. 1442) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 2 czerwca 2014 r. przez przedsiębiorcę .............. w sprawie braku obowiązku uwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne kosztu świadczeń z tytułu uczestnictwa pracownika w programie pozapłacowych świadczeń z zakresu sportu i rekreacji, które będą udostępniane pracownikom na podstawie postanowień regulaminu wynagradzania i częściowo finansowane przez pracownika.

Uzasadnienie

W dniu 2 czerwca 2014 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy ................ o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w przedmiocie ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Wnioskodawca wskazał, iż zatrudnia 134 osoby na urnowe o pracę. Wnioskodawca zamierza umożliwić wszystkim zainteresowanym pracownikom skorzystanie z programu pozapłacowych świadczeń z zakresu sportu i rekreacji. Zasady przystąpienia do programu i korzystania z niego zostaną określone w regulaminie wynagradzania. Wnioskodawca wskazał, ze przystąpienie do programu będzie dobrowolne. Uczestnictwo w programie umożliwi pracownikom korzystanie z wybranych obiektów sportowych po obniżonych cenach. Pracownik, deklarujący chęć uczestnictwa w programie, wyrazi jednocześnie zgodę na potrącenie ze swojego wynagrodzenia części kosztów uczestnictwa w programie stanowiącą 20 % kosztów całkowitych. Pozostałą cześć kosztów (80%) uczestnictwa w programie wnioskodawca zamierza finansować ze swoich środków. Cześć kosztów uczestnictwa pokrywana przez wnioskodawcę będzie stanowić przychód osiągany przez pracownika z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty