16.01.2014 Ubezpieczenia

Decyzja ZUS nr 12 z dnia 16 stycznia 2014 r., sygn. DI/100000/451/1758/2013

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne - równowartość diet - oddelegowanie zleceniobiorców do pracy za granicą

Na podstawie art. 10 ust, 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013 r., poz. 672 ze zm.) w związku z art. 83 d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1442 ze zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku:

  • uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku z dnia 18 grudnia 2013 r., doręczonym w dniu 23 grudnia 2013 r., przedsiębiorcy ................... z siedzibą w ............... w przedmiocie ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w odniesieniu do zleceniobiorców oddelegowanych do pracy poza granice kraju,
  • odmowa wydania pisemnej interpretacji w części dotyczącej potwierdzenia prawidłowości dokonanego przez wnioskodawcę wyliczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Uzasadnienie

Dnia 23 grudnia 2013 r. do ZUS Oddział w Gdańsku wpłynął wniosek przedsiębiorcy z siedzibą w ............... o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, iż prowadzi działalność gospodarczą obejmującą także świadczenie usług sprzątania pomieszczeń inwentarskich. Spółka prowadzi swoją działalność w Polsce oraz deleguje zatrudnionych zleceniobiorców do wykonania usług sprzątania pomieszczeń inwentarskich na terenie UE (głównie do Niemiec). W tym celu spółka zawiera ze zleceniobiorcami umowy zlecenia na okres kilku miesięcy, najczęściej na okresy półroczne, w których wskazane jest miejsce wykonania usług na terenie Niemiec. Zleceniobiorca w całym okresie trwania umowy zlecenia podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu w Polsce, Zleceniobiorcy wykonują usługi we wskazanym w umowie miejscu poza granicami kraju, Czas wykonania usługi zajmuje im zwykle od kilku do kilkunastu dni w ciągu miesiąca. Po wykonaniu zlecenia zleceniobiorcy wracają do Polski, gdzie oczekują na kolejny wyjazd w celu wykonania dalszych prac. W rezultacie zleceniobiorcy spędzają kilka, kilkanaście dni w Niemczech wykonując zlecone prace i kilkanaście dni w Polsce nie wykonując w tym czasie usług w ramach tej umowy zlecenia a jedynie oczekując na kolejny wyjazd, Spółka na podstawie wykonanych usług ustala wynagrodzenie za wykonane prace na terenie Niemiec, które składa się z części stałej określonej kwotowo w umowie, w wysokości ................ zł i z części dodatkowej wynikającej z rzeczywiście wykonanych usług, która zwiększa stałą kwotę wynagrodzenia za wykonane zlecenia. Takie zwiększenie stałej kwoty wynagrodzenia za wykonane usługi zostało zapisane w umowie zlecenia Dla obliczenia podstawy naliczenia składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne spółka ustalone na podstawie umowy zlecenia wynagrodzenie, zgodnie z paragrafem 2 ust. 1 pkt 16 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U . Nr 161, poz. 1106 ze zm.) pomniejsza o równowartość diety przysługującej z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju, za każdy dzień pobytu, określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju. Tak ustalony miesięczny przychód tych osób, stanowiący podstawę wymiaru składek, nie jest niższy od kwoty przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za dany rok kalendarzowy (w 2013 r. kwota tego wynagrodzenia wynosi 3713 zł) ustalonej zgodnie z zasadami wynikającymi z art. 18 ust. 9 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty