10.01.2014 Ubezpieczenia

Decyzja ZUS nr 6 z dnia 10 stycznia 2014 r., sygn. DI/100000/451/1561/2013

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t. j.: Dz. U. z 2013 poz.672 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t. j. Dz. U. 2013 poz. 1442 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku przedsiębiorcy............. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w ................. z dnia 6 listopada 2013 r., złożonym w dniu 15 listopada 2013 r. (uzupełnionym pismem z dnia 19 grudnia 2013 r., doręczonym 23 grudnia 2013 r.) dotyczącym obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne od wartości świadczeń świątecznych wypłacanych pracownikom spółki z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Uzasadnienie

Dnia 15 listopada 2013 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek z dnia 6 listopada 2013 r. złożony przez przedsiębiorcę Spółka z ograniczona odpowiedzialnością z siedzibą w ............... o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, iż został u niego utworzony Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Przepisy wewnątrzzakładowe obowiązujące u wnioskodawcy określają zasady przyznawania określonych świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS). Zgodnie z powyższymi przepisami środki z ZFŚS mogą być przeznaczone na dofinansowanie świadczeń świątecznych (w tym zakupu upominków i bonów towarowych). Z uwagi na fakt, że wypłata tych świadczeń następowałaby ze środków zgromadzonych w ZFŚS, a więc ze środków przeznaczonych na cele socjalne, finansowanie pracownikom z ZFŚS tych świadczeń będzie stanowiło działalność socjalną w rozumieniu art. 2 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Również zgodnie z przepisami wewnątrzzakładowymi obowiązującymi u pracodawcy, podziału środków z ZFŚS dokonuje z udziałem wskazanego przez pracowników wnioskodawcy ich przedstawiciela; którzy przy przyznawaniu świadczeń będą brać pod uwagę sytuację materialną wnioskującego pracownika oraz jego staż pracy u wnioskodawcy. Z uwagi na fakt, iż informacje o sytuacji materialnej, stanie rodzinnym oraz sytuacji życiowej pracownika znajdują się już w posiadaniu wnioskodawcy, gdyż wynikają z dokumentów zgromadzonych, w aktach osobowych tego pracownika oraz w zgłoszeniu do ubezpieczenia społecznego. Wnioskodawca zamierza przyznać pracownikom wspomniane świadczenia świąteczne w wysokości zależnej od uzyskanego przez danego pracownika średniego wynagrodzenia netto w trzech ostatnich miesiącach. Tym samym przedmiotowe świadczenia świąteczne będą przyznawane pracownikom przyjmując widełki ich wynagrodzenia i zasadę, że przy wyższym wynagrodzeniu wartość świadczenia świątecznego powinna być niższa.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty