28.11.2013 Ubezpieczenia

Decyzja ZUS nr 1241/2013 z dnia 28 listopada 2013 r., sygn. WPI/200000/451/1341/2013

podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne pracowników oddelegowanych paragraf 2 ustęp 1 punkt 16 rozporządzenia w sprawie zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) w związku żart. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za nieprawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 09.09.2013 r. przez przedsiębiorcę ............. w sprawie ustalenia podstawy wymiaru składek dla pracownika oddelegowanego

Uzasadnienie

W dniu 09.09.2013 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek płatnika .............. o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca we wniosku złożonym w dniu 09.09.2013 r. przedstawił stan faktyczny, zgodnie z którym wskazał, że spółka zajmuje się m.in. doradztwem prawnym i podatkowym oraz świadczeniem usług księgowych dla podmiotów zagranicznych i krajowych. W związku z powyższym jak poinformował wnioskodawca mogą się w przyszłości pojawić sytuacje oddelegowania pracowników spółki do pracy w innym podmiocie poza terytorium Polski.

Wnioskodawca wskazał, że w przypadku takiego oddelegowania spółka wprowadzi w umowach o pracę pracowników oddelegowanych zapisy o systemie równoważnego czasu pracy. Dzięki specyfice tego systemu pracujący w tym systemie delegowani pracownicy podczas pobytu za granicą będą wypracowywać pełen miesięczny wymiar czasu pracy, spędzając jednocześnie mniej niż miesiąc normatywnego czasu pracy za granicą. Wnioskodawca poinformował, że udostępni powyższym pracownikom służbowe samochody ułatwiając szybką podróż (umożliwi to również łatwiejszy sposób dokumentowania czasu i miejsca wyjazdów zagranicznych). Wnioskodawca stwierdził, że w związku z tym, podczas obliczania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz na ubezpieczenie zdrowotne będzie obniżać przychód o równowartość diet z tytułu zagranicznych podróży służbowych. Wnioskodawca wskazał, że jeżeli w przypadku podstawowego systemu czasu pracy dla wykonania danej pracy pracownik musiałby przebywać w podróży służbowej przez jeden miesiąc, a pracownik wykona pracę przewidzianą na jeden miesiąc w krótszym czasie (ponieważ będzie pracował w równoważnym systemie czasu pracy), wnioskodawca przyjmie dla rozliczeń pracownika założenie pobytu za granicą przez okres całego miesiąca. Wnioskodawca uważa, że nie można różnicować pracowników ze względu na przyjęty w stosunku do nich system czasu pracy. Zdaniem wnioskodawcy przedstawiona przez niego grupę pracowników należy traktować tak, jakby pracownik przebywał zagranicą przez cały miesiąc i pracował w podstawowym systemie czasu pracy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty