Decyzja ZUS nr 813/2013 z dnia 8 sierpnia 2013 r., sygn. WPI/200000/451/813/2013
Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, składki na ubezpieczenie od wynagrodzenia pracowników uczestniczących w programie opartym na konstrukcji przyrzeczenia publicznego
Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 11.06.2013 r. przez przedsiębiorcę ................... za nieprawidłowe w sprawie braku obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne od wypłacanych pracownikom kwot pieniężnych w zamian za uczestnictwo w stworzonym przez wnioskodawcę programie opartym na konstrukcji przyrzeczenia publicznego.
Uzasadnienie
W dniu 11.06.2013 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął kompletny wniosek płatnika ............... o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Wnioskodawca wskazał, iż firma zmierza stworzyć program, którym objęte zostaną wybrane osoby będące jej pracownikami. Wnioskodawca podał, ze zgodnie z założeniem programu każda z wybranych osób będzie uprawniona, jednakże nie zobowiązana przez Spółkę do wykonywania na jej rzecz określonych czynności polegających na zbieraniu i przekazywaniu w formie SMS-a numeru telefonu osób zainteresowanych ofertą banku. Wnioskodawca poinformował, ze w ramach ww. modelu Spółka zobowiąże się do przekazania każdej z osób określonej kwoty pieniężnej w zamian za wykonanie czynności, o których mowa powyżej. Wnioskodawca podkreśla, iż po stronie określonych pracowników Spółki istniała będzie całkowita swoboda w zakresie korzystania ze skierowanego do nich programu, co oznacza, iż wykonywanie na rzecz Spółki ww. czynności będzie miało charakter dobrowolny. Wnioskodawca wskazał, że kwota pieniężna przekazywana pracownikom w zamian za wykonanie wskazanych powyżej czynności będzie miała charakter nagrody, natomiast program skierowany przez spółkę do poszczególnych osób oparty zostanie na konstrukcji tzw. przyrzeczenia publicznego, o którym mowa w art. 919 Kodeksu Cywilnego. Wnioskodawca poinformował, że w związku z powyższym umowa zlecenie, o dzieło, czy umowa o pracę na powyżej wskazaną czynność nie będzie sporządzana.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty