Decyzja ZUS nr 271 z dnia 5 lipca 2013 r., sygn. DI/100000/451/422/2013
Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne
Na podstawie art. 10 ust, 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447, z późn. zm.) w związku z art. 83 d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r., nr 205, poz. 1585 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 27 marca 2013 r. przez przedsiębiorcę ................ spotka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w ......................... w sprawie wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wartości dofinansowania zakupu posiłków dla pracowników spółki do kwoty 190 zł miesięcznie.
Uzasadnienie
W dniu 27 marca 2013 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek przedsiębiorcy ............ spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w ......... o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. Dz. U. z 2010r, nr 220, poz. 1447 z późn. zm.), wniosek ten został uzupełniony kolejno w dniu 25 kwietnia 2013 r., w dniu 3 czerwca 2013 r., oraz w dniu 21 czerwca 2013 r.
Wnioskodawca w treści złożonego wniosku wskazał, iż zamierza udostępnić pracownikom karty żywieniowe, które uprawniałyby posiadacza do nabywania posiłków i wyrobów gastronomicznych we wskazanych restauracjach, pizzeriach i barach szybkiej obsługi. Jednakże spółka nie ma obowiązku zapewnienia pracownikom posiłków na podstawie bhp. Przedsiębiorca zakupi takie karty od firmy zewnętrznej i będzie przez tą firmę obciążana cyklicznie na łączną wartość doładowań kart, a w regulaminie wynagradzania zostaną, określone ogólne warunki korzystania z kart oraz zasady ich przyznawania. Wartość kwot miesięcznych doładowań będzie przyznawana dla pracowników w sposób uznaniowy przy czym miesięczny limit do wykorzystania przez pracownika nie będzie wyższy od kwoty 190,00 zł. Karty te będą przyznawane wszystkim pracownikom lub też tylko wybranym. Pracownik będzie miał możliwość wykorzystania karty na cele prywatne lub na cele firmowe takie jak; spotkania integracyjne, szkoleniowe, narady pracownicze,, spotkania z klientem i inne imprezy okolicznościowe, które będą. odbywały się w restauracjach, siedzibie firmy, oddziałach firmy lub innych dowolnie wybranych miejscach (dotyczy firmowych imprez wyjazdowych). W przypadku zakupu i spożycia posiłków w restauracjach, pizzeriach, barach każdy z pracowników płaciłby za zamawiane indywidualnie posiłki swoją karta żywieniową, w przypadku spotkań firmowych odbywających się w innych miejscach zamawiany byłby catering indywidualnie przez pracowników lub przez firmę dla wszystkich uczestników, zapłata za catering zamawiany przez firmę realizowana byłaby indywidualnymi kartami pracowniczymi w kwocie wyliczonej jako średnia wartość dostarczonych produktów przypadająca na jednego uczestnika spotkania lub też zgodnie z faktyczną wartości zamówionego indywidualnie posiłku. Do przychodu pracownika doliczane byłyby nie doładowania karty, ale miesięczne obciążenia karty, które równe byłyby wartości spożytych przez pracownika w miesiącu posiłków.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty