Decyzja ZUS nr 1144/2013 z dnia 29 sierpnia 2013 r., sygn. WPI/200000/451/1144/2013
Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu działalności gospodarczej w okresie 24 miesięcy od dnia rozpoczęcia wykonywania tej działalności
Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust, 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. z 2009 r., Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 19.08.2013 r. przez przedsiębiorcę ................ w sprawie możliwości skorzystania w momencie rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej z prawa do opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej jednak niż 30 % minimalnego wynagrodzenia za prace w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej.
Uzasadnienie
W dniu 19.08.2013 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy ............. o wydanie pisemnej interpretacji ,w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
W przedstawionym stanie faktycznym wnioskodawczyni wskazała, iż w dniu 01.01.2009 r. rozpoczęła odbywanie aplikacji adwokackiej w Izbie Adwokackiej ............. , pod patronatem adwokata .............. prowadzącego indywidualną kancelarią adwokacką.
Wnioskodawczyni pracę u adwokata ........... rozpoczęta już 29.09.2008 r. w ramach umowy o pracę, zawartej na okres próbny tj. do 31.12.2008 r. W dniu 29.12.2008 r. przedsiębiorca zawarł kolejna umowę o pracę na czas określony do dnia 31.12.2012 r. W trakcie całego okresu zatrudnienia wnioskodawczyni wykonywała prace aplikanta adwokackiego, zgodnie z ustawa z dnia 26.05.1982 r. Prawo o adwokaturze (Dz. U. z 2009 r., Nr 146, poz. 1188 ze zm.) Do obowiązków wnioskodawczyni należała przygotowywanie projektów pism procesowych, opiniowanie umów, analizowanie problematyki prawnej związanej z zagadnieniami prawnymi powierzonymi przez patrona, wykonywanie czynności biurowych i administracyjnych. Jako aplikant adwokacki wnioskodawczyni nie była uprawniona do sygnowania sporządzonych pism i opiniowanych umów własnym podpisem. Dokumenty te podlegały nadzorowi i ewentualnej korekcie przez patrona wnioskodawczyni i przez niego sygnowane podpisem. Bezpośredni kontakt z klientami, w formie spotkań organizowanych w siedzibie kancelarii pozostawał w gestii pracodawcy wnioskodawczyni. Wnioskodawczyni jako aplikant uczestniczyła w takich spotkaniach, zgodnie z wolą pracodawcy, w celach szkoleniowych tj. nauki sposobu rozmowy i ukierunkowania tych rozmów na kwestie merytorycznie istotne, a także w celu sporządzania notatek. Osobiste spotkania z klientami, bez obecności adwokata, wnioskodawczym odbywała w celu odebrania dokumentów, pod nieobecność patrona, jak również w sytuacji kolizji z jego terminami rozpraw oraz wykonywanymi przez niego obowiązkami Kierownika Szkolenia aplikantów adwokackich z chwila uzyskania uprawnień do występowania przed Sądami Powszechnymi, wnioskodawczyni zastępowała swojego patrona na rozprawach przed sadami cywilnymi i karnymi. Stawiennictwo wnioskodawczyni na tych rozprawach, co do zasady poprzedzała rozmowa z adwokatem o planowanym przebiegu i ustalenie stanowiska, które w jego imieniu wnioskodawczyni miała wówczas zająć. W najważniejszych sprawach sądowych adw. ............. brał jednak udział osobiście, natomiast wnioskodawczyni uczestniczyła w nich w celach szkoleniowych, w charakterze publiczności. Wnioskodawczyni czynności aplikanta wykonywała na rzecz wszystkich klientów kancelarii, równolegle do pozostałych zatrudnionych aplikantów, zgodnie z przydziałem zadań i poleceniami pracodawcy, Wnioskodawczyni czynności te wykonywała w siedzibie kancelarii, aplikanci zatrudnieni przez adw. ........... nie świadczyli pracy w siedzibie obsługiwanych przez kancelarię podmiotów. Cotygodniowa wizyta w siedzibie obsługiwanych podmiotów wykonywana była przez patrona wnioskodawczyni, a w stosunku do ............ - przez współpracującego z Kancelarią Radcę Prawnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty