13.02.2013 Ubezpieczenia

Decyzja ZUS nr 72 z dnia 13 lutego 2013 r., sygn. DI/100000/451/1551/2012

Podleganie ubezpieczeniom społecznym - umowa zlecenia

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r, o swobodzie działalności gospodarczej (t j. Dz. U. z 2010, nr 220, poz.1447, z póżn. zm.) w związku z art. 83 d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t. j. Dz. U. z 2009, nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku z dnia 19 grudnia 2012 r. złożonego przez przedsiębiorcę przez ...............z siedzibą w ............... o wydanie pisemnej interpretacji w przedmiocie braku obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym przez zleceniobiorców, którzy złożyli oświadczenia o wskazaniu innej określonej umowy zlecenia (sponsoringu) jako nowego tytułu do objęcia obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi.

Uzasadnienie

Dnia 28 grudnia 2012 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek z dnia 19 grudnia 2012 r. złożony przez ............. spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, z siedzibą ............ , o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Pełnomocnik przedsiębiorcy wskazał, iż jego mocodawca jest spółką, kapitałową, której przedmiotem działalności jest m.in. leasing pracowniczy. Osoby fizyczne wykonują pracę na rzecz spółki w ramach umowy zlecenia, od której wnioskodawca odprowadza wszystkie obligatoryjne składki na ubezpieczenie społeczne. Jednocześnie w ramach zawartej umowy zleceniobiorcy otrzymują od wnioskodawcy odzież ochronną w rozumieniu przepisów BHP, w tym kamizelki, kurtki, spodnie, buty i rękawice. Świadczenia te są przekazywane na podstawie protokołów zdawczo-odbiorczych, zaś Spółka nie będzie zabraniała możliwości wykorzystywania powierzonych składników majątkowych do celów innych niż związanych z wykonaniem wiążącej strony umowy zlecenia, tj. osobistych, w przypadku wykorzystywania odzieży do prac budowlanych w domu bądź zarobkowych u innych kontrahentów np. na rzecz innej spółki. Spółka przekazując odzież zleceniobiorcom z prawem ich wykorzystywania do celów osobistych, tworzy tytuł prawny dla zleceniobiorcy do wykorzystania posiadanych składników majątkowych a tym samym czerpania korzyści w oparciu o eksploatację powierzonego mienia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty