01.01.2010

Kontrola udzielania zamówień publicznych /Przesłanki zastosowania art. 26 ust. 3 ustawy Pzp Przykłady nieprawidłowości stwierdzonych podczas kontroli Prezesa UZP./

Zgodnie z postanowieniem art. 26 ust. 3 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych - zwanej dalej „ustawą Pzp” - zamawiający wzywa wykonawców, którzy w określonym terminie nie złożyli oświadczeń lub dokumentów, o których mowa w art. 25 ust. 1 ustawy Pzp, lub którzy nie złożyli pełnomocnictw, albo którzy złożyli wymagane przez zamawiającego oświadczenia i dokumenty, o których mowa w art. 25 ust. 1, zawierające błędy, lub którzy złożyli wadliwe pełnomocnictwa, do ich złożenia  w wyznaczonym terminie, chyba że mimo ich złożenia oferta wykonawcy podlega odrzuceniu albo konieczne byłoby unieważnienie postępowania. Złożone na wezwanie zamawiającego oświadczenia i dokumenty powinny potwierdzać spełnianie przez wykonawcę warunków udziału w postępowaniu oraz spełnianie przez oferowane dostawy, usługi lub roboty budowlane wymagań określonych przez zamawiającego, nie później niż w dniu, w którym upłynął termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu albo termin składania ofert. W art. 25 ust. 1 ustawy Pzp wymienia się oświadczenia lub dokumenty potwierdzające spełnianie przez wykonawcę warunków udziału w postępowaniu oraz spełnianie przez oferowane dostawy, usługi lub roboty budowlane wymagań określonych przez zamawiającego. Nowelizacja ustawy Pzp z dnia 4 września 2008 r. rozszerzyła katalog dokumentów możliwych do uzupełniania o pełnomocnictwa oraz wskazuje, iż złożone oświadczenia  i dokumenty powinny potwierdzać spełnianie warunków i wymagań nie później niż w dniu upływu terminu składania wniosków lub ofert.

Art. 26 ust. 3 ustawy Pzp daje zamawiającemu możliwość wezwania wykonawców do uzupełnia brakujących lub wadliwych oświadczeń i dokumentów, które mają potwierdzać spełnianie przez nich warunków udziału w postępowaniu oraz spełnianie przez oferowane dostawy, usługi lub roboty budowlane wymagań określonych przez zamawiającego. Konstrukcja tego przepisu wskazuje, że wezwanie do uzupełnienia braków ma charakter obligatoryjny. Przy czym wezwanie może dotyczyć wyłącznie oświadczeń i dokumentów wskazanych w art. 25 ust. 1 ustawy Pzp. Stosownie do postanowienia art. 25 ust. 1 ustawy Pzp w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego zamawiający może żądać od wykonawców oświadczeń lub dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia postępowania. Tymi dokumentami są dokumenty potwierdzające spełnianie warunków udziału w postępowaniu oraz spełnianie przez oferowane dostawy, usługi lub roboty budowlane wymagań określonych przez zamawiającego. Istotne jest zatem to, aby z przedkładanych przez wykonawców dokumentów wynikało spełnianie warunków wymaganych przez zamawiającego. Dokumenty te muszą zatem stanowić potwierdzenie warunków udziału w postępowaniu i wymagań stawianych oferowanym dostawom, usługom lub robotom budowlanym. Stanowi to konsekwencję faktu, że ciężar udowodnienia spełniania warunków udziału w postępowaniu spoczywa na wykonawcy, a nie na zamawiającym (art. 22 ust. 1 i art. 26 ust. 1 i 2 ustawy Pzp). Powyższe wskazuje, że obowiązek wezwania wykonawcy do uzupełnienia dokumentów zgodnie z art. 26 ust. 3 ustawy Pzp odnosi się do wszystkich dokumentów potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu, a więc zarówno dokumentów potwierdzających spełnianie warunków „pozytywnych”, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy Pzp, jak i brak podstaw do wykluczenia z postępowania  - niespełnianie warunków „negatywnych”, o których mowa w art. 24 ust. 1 ustawy Pzp. Na marginesie należy zauważyć, że w art. 25 ust. 1 ustawy Pzp jest mowa o „oświadczeniach lub dokumentach niezbędnych do przeprowadzenia postępowania”, jakich może żądać zamawiający od wykonawców. Kategoria ta została doprecyzowana w wydanym na podstawie art. 25 ust. 2 ustawy Pzp rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawców, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane z dnia 30 grudnia 2009 r. (Dz. U. Nr 226, poz. 1817). Tym samym przyjąć należy, że obowiązek wzywania wykonawców do uzupełnienia oświadczeń lub dokumentów na podstawie art. 26 ust. 3 ustawy Pzp dotyczy wszystkich oświadczeń lub dokumentów, które zostały wymienione w ww. rozporządzeniu. Z treści art. 26 ust. 3 ustawy Pzp wynika, iż obowiązek żądania uzupełnienia dokumentów zachodzi w dwóch sytuacjach: 

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty