Wyjaśnienie ZUS z dnia 27 listopada 2009 r. /Wysokość emerytury w świetle uchwały Sądu Najwyższego z dnia 10 września 2009 r. (tzw. emerytura po emeryturze)/
W dniu 10 września 2009 r. Sąd Najwyższy w składzie 7 sędziów podjął uchwałę, w której przesądził, iż: ”Kwotę bazową obowiązującą w dacie złożenia wniosku o emeryturę na podstawie art. 27 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (jednolity tekst: Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353 ze zm.) przez osobę mającą ustalone prawo do wcześniejszej emerytury, która podlegała co najmniej trzydzieści miesięcy ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, uwzględnia się tylko do obliczenia części socjalnej później ustalanej emerytury (art. 53 ust. 1 pkt 1 i ust. 4 tej ustawy)”.
Tym samym więc został zakończony spór dotyczący możliwości zastosowania - w takim przypadku - aktualnej kwoty bazowej nie tylko przy obliczaniu części socjalnej emerytury, ale także przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczenia.
Lektura większości artykułów, jakie pojawiały się w prasie zarówno przed podjęciem wskazanego rozstrzygnięcia, jak również po zapadnięciu uchwały, wskazuje na brak rozróżnienia instytucji przeliczenia wysokości już przyznanej emerytury, od sytuacji, gdy obliczana jest wysokość emerytury dla osoby, która wcześniej nabyła już prawo do takiego świadczenia.
Do takiego wniosku prowadzi także analiza wypowiedzi internautów, jakie były zamieszczane na różnych forach internetowych. Te spośród nich, które prezentowały stany faktyczne osób uprawnionych do emerytury wskazują, iż nie wszyscy świadczeniobiorcy są wystarczająco zorientowani w możliwościach przeliczenia posiadanego świadczenia.
Jakkolwiek możliwości te wskazywaliśmy w publikacjach, zarówno na stronach internetowych ZUS (np. Ponowne ustalanie wysokości świadczeń od podstawy wymiaru przeliczonej po dniu 28 lutego 2009 r.), jak i formie papierowej (ulotka dostępna we wszystkich jednostkach ZUS - „Podstawa wymiaru oraz wysokość emerytury”) - przedstawione powyżej okoliczności skłoniły nas do przybliżenia problematyki związanej z ustalaniem wysokości świadczeń przyznawanych osobom już wcześniej uprawnionym do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, jak i przeliczaniem tych świadczeń.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty