Wyjaśnienie ZUS z dnia 2 października 2008 r. /Zasady obliczania odsetek od wyrównań zasiłków dokonywanych przez płatników składek z urzędu, w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 24 czerwca 2008 r./
Wyrównanie świadczeń z urzędu powinno nastąpić w terminie nieprzekraczającym 30 dni, licząc od następnego dnia po dniu wejścia w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 24 czerwca 2008 r. sygn.akt. SK 16/06 ( Dz.U. Nr 119, poz.771) wszedł w życie z dniem 7 lipca 2008 r. Wypłata wyrównania zasiłku, której płatnik składek zobowiązany jest dokonać z urzędu, bez wniosku pracownika, powinna nastąpić w terminie jaki przyjmuje się przy wypłacie zasiłków, określonym w art. 64 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm.). Wyrównanie świadczeń z urzędu powinno zatem nastąpić w terminie nieprzekraczającym 30 dni, licząc od następnego dnia po dniu wejścia w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Termin ten upłynął z dniem 6 sierpnia 2008 r. Te terminy należy stosować w przypadku, gdy płatnik składek dokonuje wyrównania zaniżonych zasiłków przysługujących nieprzerwanie lub z przerwą, które wypłacił do dnia 6 sierpnia 2008 r. włącznie, bez składników wynagrodzenia podlegających uwzględnieniu w podstawie wymiaru w świetle wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty