Interpretacja przepisów ustawy o kredycie konsumenckim
Ustawa ma zastosowanie w stosunkach między przedsiębiorcami zawierającymi umowę o kredyt konsumencki w zakresie swojej działalności a konsumentami.
Pojawiają się wątpliwości odnośnie do zakresu działalności przedsiębiorcy. Zakresem działalności przedsiębiorcy będzie prowadzenie działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o działalności gospodarczej (a więc zarobkowej działalności wytwórczej, handlowej, budowlanej, usługowej oraz poszukiwanie i eksploatacja zasobów naturalnych, wykonywanej w sposób zorganizowany i ciągły) przez przedsiębiorcę w rozumieniu tej ustawy (a więc osobę fizyczną, prawną lub niemającą osobowości prawnej spółkę prawa handlowego, która zawodowo, we własnym imieniu podejmuje i wykonuje działalność gospodarczą). Oznacza to, że przepisy ustawy nie będą miały zastosowania do sytuacji, gdy np. pracodawca udziela pożyczek swoim pracownikom ze środków funduszu socjalnego. Jest on przedsiębiorcą, ale udzielania pożyczek pracownikom nie mieści się w zakresie jego działalności gospodarczej.
Konsumentem jest osoba fizyczna, która zawiera umowę z przedsiębiorcą w celu niezwiązanym z działalnością gospodarczą. Po pierwsze jest to osoba fizyczna. Oznacza to, że przepisy ustawy nie będą miały zastosowania do umów zawieranych np. przez fundacje. Po drugie, występuje warunek zawierania umowy bez związku z działalnością gospodarczą. Kryterium działalności gospodarczej budzi wątpliwości. Ze strony banków pojawia się pytanie, czy rolnik zawierający umowę kredytu jest konsumentem, czy też nie. Wątpliwość pojawia się w związku z art. 3 ustawy o działalności gospodarczej stanowiącym, że ustawy nie stosuje się do działalności wytwórczej w rolnictwie we wskazanym zakresie (upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego, wynajmowania przez rolników pokoi i miejsc na ustawienie namiotów, sprzedaży posiłków domowych i świadczenia w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów). W ocenie UOKiK fakt wyłączenia ustawy o działalności gospodarczej do działalności wytwórczej w rolnictwie nie oznacza, że rolnik przestaje być przedsiębiorcą i w takim wypadku należy traktować go jak przedsiębiorcą.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty