30.12.2020 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 30.12.2020, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.634.2020.1.PJ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.634.2020.1.PJ

Dla możliwości rozliczenia dostawy jako eksportu konieczne jest aby w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu poza terytorium Unii Europejskiej towary znajdowały się na terytorium kraju, a transport, który rozpoczął się na terytorium Polski miał nieprzerwany charakter. Dokumenty potwierdzające wywóz towarów poza Unię Europejską mogą być wystawione przez każdy unijny urząd celny, stąd też dokumenty wydane przez organy celne innego niż Polska kraju Unii Europejskiej, na podstawie których można potwierdzić, które towary zostały wywiezione z obszaru Unii Europejskiej na podstawie otrzymywanych dokumentów, a więc wynika tożsamość towarów będących przedmiotem dostawy i wywozu pozwalają na wykazywanie dokonanej sprzedaży jako eksportu towarów korzystającego z 0% stawki VAT.

Na podstawie art. 13 § 2a pkt 1, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 20 października 2020 r. (data wpływu 23 października 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania stawką podatku 0% eksportu towarów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 października 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania stawką podatku 0% eksportu towarów.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (albo Spółka) jest spółką prawa handlowego, czynnym podatnikiem VAT zarejestrowanym w Polsce. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka głównie produkuje części wykorzystywane w branży automotive.

W zakresie prowadzonej działalności gospodarczej, Spółka dokonuje sprzedaży towarów, które w ramach dostawy wywożone są poza terytorium Unii Europejskiej. Zasadniczo dostawa jest dokonywana na warunkach EXW lub FCA Incoterms 2020. W takich przypadkach odbiorcy towarów sami organizują transport od Spółki poza terytorium Unii Europejskiej. Zdarzają się również sytuacje, w których dla dostawy stosowane są warunki Incoterms 2020 z grupy D. W takich przypadkach to Spółka organizuje transport poza Unię Europejską.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne