Interpretacja indywidualna z dnia 02.12.2020, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.633.2020.2.AA, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.633.2020.2.AA
Dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP BOX).
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 15 września 2020 r. (data wpływu 15 września 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box) jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 15 września 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek uzupełniony pismem z 26 listopada 2020 r. (data wpływu 26 listopada 2020 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca w ramach swojej działalności zajmuje się wytwarzaniem wyspecjalizowanego oprogramowania z branży IT. W ciągu roku płaci podatek 19%, w picie rocznym będzie ubiegał się o zwrot 14%.
Wnioskodawca prowadzi wyodrębnioną ewidencję pozwalającą ustalić koszty przypadające na prace opodatkowane 5% stawką oraz pozostałe (około 10%). Wnioskodawca posiada na terytorium RP nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Działalność jest działalnością twórczą obejmującą prace rozwojowe podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększania zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Kod PKD działalności to 62.01.Z. Są to nowe produkty i usługi znacznie różniące się od tych występujących na rynku, ponieważ są to rozwiązania indywidualne. Oprogramowanie zostało wytworzone w ramach działalności gospodarczej. Prawo autorskie Wnioskodawcy podlega ochronie prawnej zgodnie z art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Prawa autorskie do opracowań zostają przekazane klientowi. Prace Wnioskodawcy nie są wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez Zlecającego. Wnioskodawca ponosi ryzyko gospodarcze w związku z wykonywaną działalnością. Usługi Wnioskodawcy to sprzedaż kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (oprogramowanie). Wnioskodawca chce zastosować ulgę od 01.01.2019 roku. Działalność prowadzi 02.01.2017 r. Wnioskodawca jest opodatkowany podatkiem liniowym. Wnioskodawca prowadzi wyodrębnioną ewidencję od 01.01.2019 odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów, szczegółową ewidencję oraz jest ona prowadzona w sposób zapewniający wyodrębnienie poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej, oraz ustalenie przychodu, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz w sposób pozwalający na wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty