Interpretacja indywidualna z dnia 09.12.2020, sygn. 0115-KDIT2.4011.710.2020.1.KC, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.710.2020.1.KC
Ulga prorodzinna.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 8 października 2020 r. (data wpływu) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi prorodzinnej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 października 2020 r. wpłynął do organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi prorodzinnej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wyrokiem sądu z dnia 2020 r. orzeczono rozwód Wnioskodawczyni i jej męża. Sąd w treści wyroku odnośnie opieki nad małoletnimi dziećmi A. (rok urodzenia 2006) i B. (rok urodzenia 2009) określił, że miejscem pobytu dzieci jest miejsce zamieszkania matki, a pomiędzy rodzicami nie występuje spór o wychowanie dzieci.
Wyrok nie zobowiązał ojca dzieci - byłego męża Wnioskodawczyni do płacenia alimentów (były mąż nie płaci alimentów na dzieci). Prawomocne orzeczenie rozwodu zostało zarejestrowane w Urzędzie Stanu Cywilnego. Od 2018 r. Wnioskodawczyni posiada obywatelstwo polskie, a jej były mąż ma prawo stałego pobytu. Z kolei stałym miejscem pobytu Wnioskodawczyni i jej byłego męża jest Rzeczypospolita Polska.
W 2020 r. Wnioskodawczyni uzyskała przychody z tytułu umowy o dzieło - w okresie od stycznia do kwietnia, a z umowy zlecenia od września (rozliczone w PIT-37).
Z byłym mężem Wnioskodawczyni nie zawarła porozumienia co do podziału ulgi prorodzinnej.
Mimo braku ograniczeń w pełnieniu władzy wychowawczej, ojciec dzieci w okresie od rozwodu spotkał się z dziećmi 6 razy - łączny czas poświęcony przez ojca na spotkania z dziećmi od stycznia 2020 r. wyniósł mniej niż 20 godzin. Ostatni raz spotkał się on z synem na parkingu. Były mąż nie przekazał Wnioskodawczyni żadnej kwoty pieniężnej na utrzymanie dzieci. Wszelkie wydatki związane z utrzymaniem dzieci Wnioskodawczyni wykłada z własnych środków. Dzieci sporadycznie od ojca otrzymały niewielkie sumy pieniężne jako tzw. kieszonkowe na własne wydatki. Były mąż nie uczestniczy w życiu szkolnym i poza szkolnym dzieci. Faktyczną władzę rodzicielską sprawuje wyłącznie osobiście Wnioskodawczyni - zapewnia dzieciom poza emocjonalną miłością, także wszelkie inne niezbędne potrzeby fizyczne, edukacyjne i duchowe. Jest w stałym kontakcie z nauczycielami dzieci, na bieżąco weryfikuje postępy w nauce, angażuje się w pomoc w ich nauce. To Wnioskodawczyni zapewnia dzieciom niezbędne przybory szkolne i książki. Ojciec dzieci w tym zakresie nie podejmował żadnych działań. Dzieci mają zajęcia pozalekcyjne, ale wszelkie sprawy organizacyjne i logistyczne z tym związane obciążają wyłącznie ją osobiście.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty