Interpretacja indywidualna z dnia 04.12.2020, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.714.2020.2.KO, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.714.2020.2.KO
w zakresie możliwości obniżenia lub podwyższenia podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 8 września 2020 r. (data wpływu 14 września 2020 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości obniżenia lub podwyższenia podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14 września 2020 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości obniżenia lub podwyższenia podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka podpisała z podmiotem powiązanym będącym inną spółką kapitałową umowę na sprzedaż i zakup surowców, półfabrykatów i wyrobów. Spółka oraz podmiot powiązany są polskimi podatnikami podatku od osób prawnych. Sprzedaż i zakup wynikające z tej umowy opodatkowane są podstawową stawką VAT. Zgodnie z zapisami umowy ceny sprzedaży będące podstawą do wystawienia faktur za sprzedaż ustalane są na bazie kosztów planowanych z doliczeniem marży. Algorytm wyliczania ceny sprzedaży dla poszczególnych materiałów jest to cena ewidencyjna (koszt standardowy/planowany razy ilość), a dla poszczególnych półfabrykatów i poszczególnych wyrobów wg algorytmu - szacowana ilość surowca potrzebna do produkcji razy koszt surowca + szacowany czas operacji przerobu potrzebny do wyprodukowania razy szacowane koszty przerobu + narzut). Algorytm cenowy ustalany będzie oddzielnie dla każdej sprzedawanej pozycji materiałowej. Ustalanie ceny będzie w zintegrowanym systemie informatycznym klasy ERP. Jednakże w przypadku ustalenia błędnych kosztów planowanych lub nieuaktualnienia w kosztach planowanych zmian w poziomach cen rynkowych tak ustalane ceny nie zawsze muszą odpowiadać rzeczywistości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty