Interpretacja indywidualna z dnia 04.12.2020, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.557.2020.1.DS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.557.2020.1.DS
Powyższa czynność będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. Natomiast Gmina w ramach tej transakcji wystąpi jako podatnik podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9 października 2020 r. (data wpływu 9 października 2020 r.) uzupełnionym na wezwanie tut. organu z dnia 3 grudnia 2020 r. pismem z dnia 3 grudnia 2020 r. (data wpływu 3 grudnia 2020 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych czynności wniesienia nieruchomości w postaci gruntu jako wkładu niepieniężnego do Spółki -jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 października 2020 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych czynności wniesienia nieruchomości w postaci gruntu jako wkładu niepieniężnego do Spółki. Złożony wniosek uzupełniony został na wezwanie tut. organu z dnia 3 grudnia 2020 r. pismem z dnia 3 grudnia 2020 r. (data wpływu 3 grudnia 2020 r.).
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Gmina jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu umów cywilno - prawnych.
Gmina planuje wniesienie aportem działki gruntowej do Zakładu () Spółka z o.o., której jest jedynym udziałowcem. Zarówno Gmina, jak i Spółka, do której ma być wniesiony aport prowadzą działalność opodatkowaną podatkiem VAT. Aport w postaci nieruchomości będzie przeznaczony na działalność statutową Spółki.
Nieruchomość będąca przedmiotem aportu jest nieruchomością niezabudowaną, oznaczoną w rejestrze gruntów jako grunty orne RV i RVI, położona jest na obszarze objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego z przeznaczeniem pod teren usług. Strony umowy umówią się w ten sposób, że wartość przedmiotu aportu stanowić będzie sumę wartości gruntu ustaloną przez rzeczoznawcę majątkowego. Wynagrodzenie Gminy z tytułu aportu gruntu stanowić będą udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki (o wartości odpowiadającej wartości nieruchomości netto wynikającej z wyceny rzeczoznawcy) oraz dopłata pieniężna stanowiąca równowartość podatku VAT od wartości gruntu netto. Wniesienie wkładu niepieniężnego zostanie udokumentowane za pomocą faktury wystawionej przez Gminę na kwotę brutto. Kwota netto tej faktury odpowiadać będzie wartości nominalnej udziałów objętych w zamian za wkład niepieniężny (aport).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty