20.11.2020 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 20.11.2020, sygn. 0115-KDIT2.4011.607.2020.3.ES, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.607.2020.3.ES

Dotyczy możliwości skorzystania z rozliczenia w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko (nieprawomocny wyrok rozwodowy).

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 18 sierpnia 2020 r. (data wpływu) uzupełnionym dnia 24 października 2020 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z rozliczenia w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 sierpnia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu wniosek, uzupełniony w dniu 24 października 2020 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z rozliczenia w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Dnia 2015 r. mąż Wnioskodawczyni złożył pozew o rozwód. Dnia 2015 r. Sąd Okręgowy w S. na czas trwania rozwodu zasądził od ojca dziecka na rzecz córki alimenty. Dnia 2018 r. zapadł wyrok, który się nie uprawomocnił. Dnia 2019 r. Sąd Apelacyjny w S. uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia Sądowi Okręgowemu w S. Dnia 2020 r. Sąd Okręgowy w S. ponownie wydał wyrok orzekając rozwód z winy męża zasądzając alimenty dla Wnioskodawczyni i córki. Sąd powierzył Wnioskodawczyni wykonywanie władzy rodzicielskiej, ograniczając władzę ojcu do współdecydowania o istotnych życiowych sprawach małoletniej. Sąd nie orzekł o kontaktach dziecka z ojcem. Dnia 2020 r. mąż zaskarżył wyrok w punktach dotyczących winy i alimentów dla Wnioskodawczyni. Nie zaskarżył natomiast alimentów dla dziecka, kontaktów z dzieckiem i ograniczenia władzy rodzicielskiej. Choć minęło 5 lat w dalszym ciągu Wnioskodawczyni nie posiada prawomocnego wyroku o rozwodzie. Wnioskodawczyni nadmienia, że w listopadzie 2017 r. wraz z córką (dla dobra dziecka) wyprowadziła się z własnościowego mieszkania w S., gdzie zamieszkiwały wspólnie z mężem. Ponieważ w S. Wnioskodawczyni nie ma rodziny zamieszkała z córką w hotelu asystenta swojego pracodawcy w 12 m&². Od tego czasu Wnioskodawczyni mieszkała z córką sama i sama ją wychowuje. W listopadzie 2017 r. nastąpiła separacja faktyczna. Od tego momentu Wnioskodawczyni nie prowadzi wspólnego gospodarstwa domowego z mężem oraz samodzielnie sprawuje ciągłą opiekę, bez pomocy drugiego rodzica oraz osób trzecich. Wychowuje, dba o dziecko oraz jest jedyną osobą stale troszczącą się o jego byt materialny i rozwój emocjonalny pomimo, że nie posiada statusu osoby rozwiedzionej. Dnia 2018 r. nastąpiła rozdzielność majątkowa z mężem. Dnia 2018 r. Wnioskodawczyni zaciągnęła kredyt hipoteczny na 22 lata i zakupiła mieszkanie 42 m&², w którym mieszka z córką. Ojciec dziecka nigdy nie angażował się i nadal nie angażuje w codzienne życiowe sprawy dziecka. Nigdy nie był z córką u lekarza, nigdy nie był na szkolnej wywiadówce. Wszystkie obowiązki związane z wychowaniem oraz przywileje (300+, 500+, ulga prorodzinna, dni wolne z tyt. opieki nad dzieckiem do 14 roku od chwili narodzin do dnia dzisiejszego) spoczywają tylko i wyłącznie na Wnioskodawczyni.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne