Interpretacja indywidualna z dnia 13.11.2020, sygn. 0115-KDIT3.4011.545.2020.3.AWO, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.545.2020.3.AWO
Czy prowadząc indywidualną działalność gospodarczą na zasadach ogólnych i prowadząc książkę przychodów i rozchodów można zaliczyć w koszty uzyskania przychodu odpis aktualizujący wartość nieściąganej wierzytelności (w kwocie netto) w związku ze śmiercią Kontrahenta za 2018 r. i 2019 r. w roku 2020 r., której nieściągalność została uprawdopodobniona zgodnie z art. 23 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 września 2020 r. (data wpływu 23 września 2020 r.), uzupełnionym w dniu 20 października 2020 r. oraz 2 listopada 2020 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23 września 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony w dniu 20 października 2020 r. oraz 2 listopada 2020 r., o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
We wniosku tym, po uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca prowadzi indywidualną działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży hurtowej i . Wnioskodawca rozlicza się w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Jeden z Kontrahentów Wnioskodawcy, który prowadzi działalność na tych samych zasadach, zalega z zapłatą należności za wykonane usługi.
29 kwietnia 2019 r. Kontrahent Wnioskodawcy zmarł. Kontrahent został wykreślony z ewidencji działalności gospodarczej na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Wniosek dotyczy usług wykonanych w okresie od 5 grudnia 2018 r. do 4 stycznia 2019 r. Za wykonane usługi zapłata miała nastąpić w formie przelewu na wskazany w fakturach rachunek bankowy. Pomimo wyznaczonych na fakturach terminach płatności, dłużnik należności nie uiścił. W trakcie współpracy Kontrahent nieregularnie i po terminie, ale stopniowo regulował należności wynikające z zaległych faktur. Kontrahent Wnioskodawcy w okresie przedświątecznym &˗ w grudniu &˗ spodziewał się większej sprzedaży i obiecał wywiązać się z zaległych zobowiązań. Niestety uregulował tylko część należności. W związku z tym dnia 10 stycznia 2019 r. zostało wysłane zbiorcze wezwanie do zapłaty na faktury, które nie zostały uregulowane. Niestety przesyłki nie odebrano. Poczta dokonała zwrotu. Kontrahent przebywał już w szpitalu . Kontrahent znajdował się w złej kondycji finansowej. Często wspominał, że szuka wspólnika, że chce firmę sprzedać. Kontrahent był osobą samotną. Najbliższa spokrewniona rodzina znała trudną sytuację finansową i w toku postępowania o stwierdzenie nabycia spadku, odrzuciła spadek. Wnioskodawca nie posiadał aktu notarialnego tylko informację ustną od najbliższej rodziny &˗ siostry zmarłego Kontrahenta, która nie wyraziła zgody na udostępnienie dokumentu. W sytuacji odrzucenia spadku przez spadkobierców majątek zmarłego przechodzi na rzecz Skarbu Państwa. Wierzyciel w tej sytuacji nie ma szans na odzyskanie długu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty