Interpretacja indywidualna z dnia 26.10.2020, sygn. 0113-KDWPT.4011.169.2020.2.MH, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDWPT.4011.169.2020.2.MH
Możliwość skorzystania z preferencyjnego rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku złożonym za pomocą platformy ePUAP w dniu 19 sierpnia 2020 r. (identyfikator poświadczenia ePUAP ), uzupełnionym pismem złożonym za pomocą platformy ePUAP w dniu 13 października 2020 r. (identyfikator poświadczenia ePUAP ), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z preferencyjnego rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 sierpnia 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.
Wniosek ten nie spełniał wymogów, o których mowa m.in. w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.), w związku z czym pismem z dnia 5 października 2020 r., nr 0113-KDWPT.4011.169.2020.1.MH, na podstawie art. 169 § 1 i § 2 w zw. z art. 14h wymienionej ustawy, wezwano Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.
Wezwanie do uzupełnienia ww. wniosku wysłano w dniu 5 października 2020 r. (data doręczenia 10 października 2020 r.). Wnioskodawczyni uzupełniła ww. wniosek pismem złożonym za pomocą platformy ePUAP w dniu 13 października 2020 r.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawczyni jest matką (dalej: Matka) samotnie wychowującą 8-letnią córkę (dalej: Dziecko). W dniu 27 marca 2018 r. uzyskała rozwód z ojcem Dziecka (Ojciec). Sąd Okręgowy - Wydział XIII Cywilny Rodzinny, wyrokiem rozwiązał formalnie małżeństwo Wnioskodawczyni bez orzekania o winie żadnej ze stron i powierzył wykonywanie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom ustalając miejsce zamieszkania Dziecka w każdorazowym miejscu zamieszkania Matki. Sąd przyznał alimenty w kwocie 700 zł na Dziecko, zobowiązując Wnioskodawczynię do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania małoletniej córki i do osobistych o nią starań. Jednocześnie nie orzekł o kontaktach Ojca z Dzieckiem. Wnioskodawczyni wraz z Ojcem Dziecka ustaliła sposób kontaktowania się z Dzieckiem, w co drugi weekend miesiąca od piątku po zakończeniu zajęć szkolnych do niedzieli do godziny 18.00 oraz w każdą środę od zakończenia zajęć do rozpoczęcia zajęć dnia następnego. Ze względu na fakt, iż Ojciec widuje się z Dzieckiem raz w tygodniu oraz dwa razy w miesiącu na weekend, Ojciec nie pomaga Dziecku w codziennym odrabianiu zadań domowych, zajęciach terapeutycznych i ćwiczeniach rehabilitacyjnych, nie chodzi na zebrania do szkoły, nie uczestniczy na bieżąco w życiu społecznym Dziecka, nie chodzi z nim do lekarza, ani nie opiekuje się nim podczas choroby. Wszystkie wskazane obowiązki spoczywają na Wnioskodawczyni jako na matce Dziecka. To Wnioskodawczyni zamieszkuje i codziennie sprawuje nad nim faktyczną pieczę i opiekę, tym samym zapewnia wszystkie potrzeby Dziecka od bytowych po edukacyjne, rozwojowe, zdrowotne i emocjonalne. Na co dzień to Wnioskodawczyni wychowuje Dziecko oraz sprawuje wyłączną opiekę nad nimi. Samodzielnie dba o nie oraz zapewnia jemu byt oraz zaspakaja jego codzienne potrzeby.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty