15.10.2020

Interpretacja indywidualna z dnia 15.10.2020, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.619.2020.1.GG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.619.2020.1.GG

Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej według preferencyjnej stawki.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 31 lipca 2020 r. (data wpływu 31 lipca 2020 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 lipca 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca założył jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, której przedmiotem jest działalność związana z wytwarzaniem oprogramowania dnia 2 listopada 2016 r. Posiada On na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1387, z późn. zm.). Wnioskodawca rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Prowadzona przez Niego działalność gospodarcza podlega opodatkowaniu podatkiem liniowym (na podstawie art. 30c ustawy o podatku dochodowym). Wnioskodawca złożył za 2019 r. zeznanie podatkowe PIT-36L.

Stan faktyczny nr 1

Wnioskodawca w okresie od 1 stycznia 2019 r. do 30 września 2019 r. świadczył usługi programistyczne w oparciu o zawartą umowę na świadczenie usług z firmą sp. z o.o. z siedzibą w . Na podstawie zapisów umownych przeniósł na spółkę całość autorskich praw majątkowych w zamian za wynagrodzenie. Uzyskiwane przez Niego przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej były przychodami z tytułu autorskiego prawa do programu komputerowego zgodnie z art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca w trakcie świadczenia usług wykorzystywał język programowania Kotlin na mobilny system operacyjny Android. Głównymi czynnościami było zaprogramowanie nowych komponentów aplikacji mobilnej, które były wykorzystywane do późniejszego budowania i kreowania produktów firmy. Budowane komponenty miały bardzo szerokie spektrum zastosowania (np. wytworzenie i zaprogramowanie usług wykorzystujących wirtualne portfele, wytworzenie kodu programistycznego nakierowanego na wprowadzenie ograniczeń w dostępności na podstawie geolokalizacji użytkownika, itp.). Skierowane były głównie do branży bukmacherskiej oraz branży gier online. Działalność prowadzona przez Niego obejmowała prace rozwojowe. Była ona prowadzona w sposób systematyczny, zaplanowany i uporządkowany, a także była działalnością podejmowaną w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Wnioskodawca rozwijał specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp