Interpretacja indywidualna z dnia 05.10.2020, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.610.2020.1.KS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.610.2020.1.KS
Prawo do zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy usługi najmu lokali mieszkalnych na rzecz podmiotu gospodarczego przeznaczonych wyłącznie na cele mieszkaniowe dla jego pracowników.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 7 sierpnia 2020 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy usługi najmu lokali mieszkalnych na rzecz podmiotu gospodarczego przeznaczonych wyłącznie na cele mieszkaniowe dla jego pracowników jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 7 sierpnia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy usługi najmu lokali mieszkalnych na rzecz podmiotu gospodarczego przeznaczonych wyłącznie na cele mieszkaniowe dla jego pracowników.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca prowadzący działalność pod nazwą: , ul. , ., NIP: [dalej: Wnioskodawca] jest polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów w Polsce. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług najmu lokali mieszkalnych. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT. Sprzedaż usług w zakresie wynajmu dokumentuje co miesiąc fakturą VAT. Nazwę świadczonej usługi określa jako wynajem lokalu mieszkalnego na cele mieszkaniowe. W związku z rozwojem działalności Wnioskodawca zawarł umowę najmu z polską spółką prawa handlowego. Zgodnie z postanowieniami umowy najmu najemca zobowiązuje się wykorzystywać wynajmowane lokale wyłącznie na cele mieszkaniowe dla własnych pracowników. Zamiar zmiany sposobu wykorzystywania lokalu wymaga pisemnej zgody Wnioskodawcy. Wynajmujący nie ma prawa do podnajmowania lokalu. W umowie Wnioskodawca zapewnił sobie możliwość kontrolowania sposobu wykorzystywania lokalu. Z informacji (oświadczenia najemcy) wynika, że w lokalach tych w rzeczywistości mieszkają pracownicy spółki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty