Interpretacja indywidualna z dnia 07.08.2020, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.233.2020.1.AW, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.233.2020.1.AW
Mając na uwadze, że SPZOZ korzystający ze zwolnienia z art. 17 ust. 1 pkt 4 wykazał stratę podatkową oraz że poniesione wydatki niestatutowe (tj. składek na PFRON, kar, kosztów sądowych, odsetek budżetowych, kosztów reprezentacji oraz zasądzonych rent) finansowane są z bieżących przychodów, a nie z dochodów przeznaczonych na cele statutowe z poprzednich lat wydatkowanych na inne cele SPZOZ nie ma obowiązku zapłaty podatku od ww. wydatków
Na podstawie art. 13 § 2a i art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1325), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 1 czerwca 2020 r. (data wpływu 10 czerwca 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych od wydatków niestatutowych w przypadku wystąpienia straty podatkowej u Wnioskodawcy będącego samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 czerwca 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych od wydatków niestatutowych w przypadku wystąpienia straty podatkowej u Wnioskodawcy będącego samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca jest samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej (posiadającym osobowość prawną) działającym w oparciu o przepisy ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2190 z późn. zm.). Celem działalności Wnioskodawcy jest wykonywanie działalności leczniczej, polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych oraz realizacji zadań dydaktycznych i badawczych w powiązaniu z udzielaniem świadczeń zdrowotnych i promocją zdrowia. Wnioskodawca korzysta ze zwolnienia przedmiotowego w podatku dochodowym od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 865 z późn. zm., dalej: ustawa o pdop) jako jednostka przeznaczająca dochód na cele statutowe w zakresie ochrony zdrowia. Wnioskodawca dokonuje wydatków środków na wydatki niestatutowe tj. na zapłatę: składek na PFRON, kar, kosztów sądowych, odsetek budżetowych, kosztów reprezentacji oraz zasądzonych rent. Wydatki te, zgodnie z art. 16 ustawy o pdop, nie stanowią kosztu uzyskania przychodu, dokonywane są ze środków uzyskiwanych z NFZ za zrealizowane w ramach zawartych umów świadczenia opieki medycznej, na podstawie wystawianych faktur VAT. Ww. wydatki, wyłączone przez podatnika z kosztów uzyskania przychodów, stanowią dochód niekorzystający ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o pdop ponieważ nie są to wydatki przeznaczone na cele statutowe, tj. na ochronę zdrowia. Zatem dochód, który nie został wydatkowany na działalność zwolnioną podlega opodatkowaniu. Wnioskodawca w latach 2016-2018 uzyskał dochód podatkowy, który przeznaczał na cele statutowe i wydatki niestatutowe (tj. zapłatę składek PFRON, kar, odsetek budżetowych itp ). Ponadto, w każdym roku Wnioskodawca dokonywał zakupu środków trwałych związanych z działalnością, tj. z ochroną zdrowia. Wartość zakupionych środków trwałych związanych z ochroną zdrowia w każdym roku przekraczała wartość dokonanych wydatków na cele niestatutowe.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty