29.07.2020 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 29.07.2020, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.202.2020.1.LM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.202.2020.1.LM

Czy opisana we wniosku jako zdarzenie przyszłe umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków w spółce jawnej jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2019 r., poz. 900, ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 29 czerwca 2020 r. (data wpływu 03 lipca 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy przeniesienia ogółu praw i obowiązków w spółce jawnej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 03 lipca 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy przeniesienia ogółu praw i obowiązków w spółce jawnej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca zamierza wraz z inną osobą fizyczną dokonać nabycia za wynagrodzeniem ogółu praw i obowiązków przysługujących obecnie kilku wspólnikom spółki jawnej osób fizycznych. W spółce jawnej, przed zawarciem umowy, jest obecnie pięcioro wspólników i ze względu na fakt, iż ich wolą jest przeniesienie posiadanych przez nich praw i obowiązków w spółce, każdy ze wspólników zobowiąże się do złożenia oświadczenia o wyrażeniu zgody na przejęcie praw i obowiązków każdego z pozostałych wspólników na mnie i drugą osobę jako na osoby trzecie względem tych obecnych wspólników.

Podstawę prawną umowy przeniesienia stanowić będzie art. 10 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych. Zgodnie z § 1 tego przepisu ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej może być przeniesiony na inną osobę tylko wówczas, gdy umowa spółki tak stanowi. Natomiast zgodnie z jego § 2 ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej może być przeniesiony na inną osobę tylko po uzyskaniu pisemnej zgody wszystkich pozostałych wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. W tym przypadku umowa spółki jawnej, której udziały będą przejmowane stanowi: ,,Ogół praw i obowiązków każdego ze wspólników może, za zgodą wszystkich pozostałych wspólników wyrażoną w zwykłej formie pisemnej, zostać przeniesiony na inną osobę. Przeniesienie praw i obowiązków zostanie poprzedzone pisemną zgodą wszystkich pozostałych wspólników.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne