Interpretacja indywidualna z dnia 10.07.2020, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.359.2020.1.JK3, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.359.2020.1.JK3
Możliwość zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów- pracownik naukowy,
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 maja 2020 r. (data wpływu 11 maja 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów w odniesieniu do pracowników naukowych - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 maja 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów w odniesieniu do pracowników naukowych.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest państwową jednostką organizacyjną działającą w oparciu o ustawę z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz.U. z 2019 r., poz1350) oraz statut zatwierdzony przez Ministra (). Podstawowym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinie nauki (). Wnioskodawca posiada Oddział Terenowy, który samodzielnie prowadzi księgi rachunkowe oraz jest odrębnym pracodawcą dla pracowników Oddziału.
U Wnioskodawcy zatrudnienie wynosi około 723 etatów, w tym pracownicy na stanowiskach naukowych stanowią ok. 4,5% załogi. Spośród pracowników na stanowiskach naukowych ok. 58% zatrudnionych jest w pracowniach i zakładach naukowych, pozostała część pracowników naukowych zatrudniona jest w pionie klinicznym i dyrekcji Wnioskodawcy. Roczny przychód jednostki wynosi około 120 mln zł, w tym przychód z tytułu subwencji na utrzymanie potencjału badawczego oraz grantów, projektów finansujących działalność naukową nie przekracza wartości 2% ogólnej wartości przychodów. Pozostałe przychody to działalność lecznicza - 95%, działalność zlecona przez Ministra () - 1%, badania kliniczne i inne - 2%. Zasady pracy i wynagradzania pracowników zostały ustalone w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy (ZUZP). Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach naukowych mają obowiązek uczestniczenia w realizacji świadczeń zdrowotnych. Zgodnie bowiem z art. 44 ust. 5 pkt 6 ustawy o instytutach badawczych do obowiązków pracownika naukowego należy realizacja zadań statutowych Wnioskodawcy związanych z prowadzonymi badaniami naukowymi lub pracami rozwojowymi oraz działalnością dydaktyczną lub artystyczną, a w instytucie nadzorowanym przez ministra właściwego do spraw zdrowia, ministra właściwego do spraw wewnętrznych lub Ministra () - także udzielanie świadczeń zdrowotnych przez Wnioskodawcę. Wynagrodzenie tych pracowników obejmuje łącznie wynagrodzenie wynikające z wykonanych usług leczniczych oraz z tytułu wszelkiej innej aktywności pracowniczej, w tym działalności naukowej. Oszacowanie czasu pracy poszczególnego pracownika naukowego przeznaczonego na działalność leczniczą i działalność naukowo-badawczą jest w praktyce niemożliwa, gdyż obie te aktywności często się przenikają i uzupełniają. Poza aktywnością związaną z realizacją projektów UE nie są prowadzone w żadnej formie rozdzielne grafiki czasu pracy dla różnych rodzajów aktywności pracownika. Pracownicy naukowi będący lekarzami są w pełnym etacie zgłoszeni do NFZ jako realizatorzy usług medycznych. Wnioskodawca prowadzi kursy i szkolenia specjalistyczne oraz prowadzi działalność dydaktyczną dla której nie jest określane pensum dydaktyczne.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty