07.04.2020 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 07.04.2020, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.103.2020.1.JF, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.103.2020.1.JF

Zastosowanie 8% stawki podatku dla dostawy lokali mieszkalnych oraz prawo do wyłącznego korzystania z komórki lokatorskiej i/lub miejsca postojowego w garażu podziemnym.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 3 lutego 2020 r. (data wpływu 19 lutego 2020 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania 8% stawki podatku dla dostawy lokali mieszkalnych oraz prawa do wyłącznego korzystania z komórki lokatorskiej i/lub miejsca postojowego w garażu podziemnym jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 lutego 2020 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania 8% stawki podatku dla dostawy lokali mieszkalnych oraz prawa do wyłącznego korzystania z komórki lokatorskiej i/lub miejsca postojowego w garażu podziemnym.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest polskim rezydentem podatkowym będącym czynnym podatnikiem VAT. Wnioskodawca, w związku z prowadzoną działalnością deweloperską, planuje rozpoczęcie inwestycji budowlanej polegającej na wzniesieniu zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych z częścią podziemną, w której zostanie urządzony m.in. jednopoziomowy garaż ze stanowiskami postojowymi dla samochodów (zwany dalej Garażem podziemnym) oraz pomieszczenia techniczne i gospodarcze, w których zostaną zainstalowane urządzenia techniczne niezbędne do prawidłowego użytkowania budynków. Zespół budynków będzie zaklasyfikowany w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) pod symbolem PKOB 1122 Budynki o trzech i więcej mieszkaniach. Budynki, zgodnie ze wstępnym projektem, będą połączone funkcjonalnie i konstrukcyjnie garażem podziemnym. Nie zostanie ustanowiona odrębna własność garażu podziemnego (nie będzie on stanowił odrębnej nieruchomości, tym samym nie będzie posiadał odrębnej księgi wieczystej), a miejsca postojowe, które będą się znajdować w garażu podziemnym nie będą odgrodzone ścianami od pozostałej powierzchni garażu podziemnego. Garaż podziemny będzie zatem stanowić część nieruchomości wspólnej w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali (Dz.U. z 2019 r. poz. 737 z późn. zm.; zwanej dalej ustawą o własności lokali), a prawo do wyłącznego korzystania z wyznaczonego miejsca postojowego będzie mogło przysługiwać nabywcom lokali mieszkalnych na podstawie umowy quoad usum. W budynkach mogą także powstać komórki lokatorskie. Zgodnie z aktualnymi planami będą one również stanowić część nieruchomości wspólnej w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy o własności lokali. Prawo do korzystania z nich będzie przysługiwać, na podstawie umowy quoad usum, nabywcom lokali mieszkalnych, którzy zdecydują się na taką możliwość.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne