Interpretacja indywidualna z dnia 02.01.2020, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.569.2019.1.DJD, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.569.2019.1.DJD
Czy Wnioskodawca powinien prowadzić ewidencję przebiegu kilometrów w celu możliwości odliczenia 100% kosztów eksploatacji samochodów specjalistycznych (karetek) służących wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej?
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 listopada 2019 r. (data wpływu 6 listopada 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów związanych z używaniem samochodów osobowych wyłącznie w działalności gospodarczej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 6 listopada 2019 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest ratownikiem medycznym i prowadzi działalność gospodarczą pogotowia ratunkowego (PKD 86.90.B - działalność przeważająca oraz PKD 49.41.Z; 53.20.Z; 86.90.A; 86.90.D; 86.90.E). Jest małym podatnikiem, o którym mowa w art. 5a pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: u.p.d.o.f.). Wnioskodawca nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług, prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, zaliczki na podatek dochodowy płaci miesięcznie, nie prowadzi ewidencji przebiegu pojazdów, nie składał informacji na druku VAT-26 o pojazdach samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej i nie będzie składał takiej informacji w przyszłości. Działalność prowadzona przez Wnioskodawcę w zakresie usług medycznych polega głównie na zabezpieczeniu różnego rodzaju imprez w pomoc medyczną, organizowanych przez różne podmioty między innymi: fundacje, stowarzyszenia, jednostki samorządowe i jednostki administracji rządowej (tj. imprezy masowe, rajdy, występy artystyczne, wyścigi, itp.) oraz transport chorych ze szpitala do domu, transport pomiędzy szpitalami, interwencje medyczne w miejscu zdarzenia. Transport chorych odbywa się na zlecenie szpitali, ubezpieczycieli. Działalność prowadzona jest jednoosobowo. Przy wykonywaniu ww. usług Wnioskodawca zawiera umowy z innymi ratownikami medycznymi, prowadzącymi działalność gospodarczą w takim zakresie. Pomoc medyczna wykonywana jest na terenie całego kraju, a czasami również i za granicą.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty