Interpretacja indywidualna z dnia 23.12.2019, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.618.2019.2.EG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.618.2019.2.EG
Prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków wykazanych na fakturze od Zleceniobiorcy
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 1 października 2019 r. (data wpływu 9 października 2019 r.), uzupełnionym pismem z dnia 17 grudnia 2019 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków wykazanych na fakturze od Zleceniobiorcy - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 października 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków wykazanych na fakturze od Zleceniobiorcy.
Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 17 grudnia 2019 r. (data wpływu), w zakresie doprecyzowania opisu sprawy.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
(ostatecznie przedstawiony w uzupełnieniu wniosku).
Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawca dnia ... zawarł umowę o świadczenie usług handlowych ze Zleceniobiorcą będącym osobą fizyczną wykonującą jednoosobową działalność gospodarczą. W ramach świadczonych usług, na mocy zawartej umowy, Wnioskodawca zobowiązany jest do zwrotu Zleceniobiorcy kosztów poniesionych przez niego w ramach świadczonych usług, do których zaliczyć należy koszty eksploatacji pojazdu (tj. pokrycia kosztów paliwa tytułem realizacji usług na rzecz Wnioskodawcy w wysokości 0,8358 zł za 1 km). Koszty przejazdu samochodem stanowią nierozerwalny element wynagrodzenia i pozostają w bezpośrednim związku z wykonywaniem usług (bez świadczenia usług na gruncie zawartej umowy o świadczenie usług nie byłoby w ogóle kosztów przejazdu). Pozycja ta wyszczególniona jest wraz z należnymi kwotami na fakturze VAT wystawianej przez Zleceniobiorcę. Z uwagi na fakt, że jest ona ściśle związana ze świadczeniem usług (Zleceniobiorca wykorzystuje pojazd w celu dojazdu do klientów, hurtowni, itp.) podlega ona tej samej stawce podatku VAT, co świadczona usługa. Pojazd wykorzystywany do świadczenia ww. usług stanowi własność Zleceniobiorcy i nie jest przedmiotem żadnych umów pomiędzy Wnioskodawcą a Zleceniobiorcą. Jego posiadaczem i użytkownikiem jest Zleceniobiorca.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty