20.12.2019 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 20.12.2019, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.539.2019.1.MAP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.539.2019.1.MAP

opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku (IP BOX)

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 18 października 2019 r. (data wpływu 23 października 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku (IP BOX) jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 października 2019 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

We wniosku przedstawiono następuje zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca od dnia 20 września 2010 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, której przedmiotem jest działalność związana z wytwarzaniem oprogramowania (wznowienie działalności od dnia 1 czerwca 2019 r.). Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT) i rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca:

  1. tworzy dedykowane oprogramowanie - aplikacje i systemy - na podstawie umowy o świadczenie usług ze zleceniodawcą. Na zamówienie klientów zleceniodawcy przenosi każdorazowo autorskie prawa majątkowe do tego oprogramowania na zleceniodawcę, za co otrzymuje wynagrodzenie. Oprogramowanie to służy usprawnianiu, optymalizacji oraz automatyzacji procesów biznesowych klientów zleceniodawcy, takich jak procesy sprzedażowe, pozyskiwanie klientów, realizacja płatności, wysyłka zamówień, procesy magazynowe i procedury księgowe. Działalność Wnioskodawcy polegająca na wytwarzaniu tego oprogramowania jest działalnością o charakterze badawczo-rozwojowym, ponieważ oprogramowanie opracowywane jest każdorazowo dla konkretnego klienta, zgodnie z jego indywidualnymi potrzebami. W konsekwencji, każdy system jest unikalny i ma zindywidualizowany charakter. Poszczególni klienci Wnioskodawcy różnią się między sobą zarówno branżą, w jakiej działają, jak i strukturą organizacyjną, krajami w których działają, liczbą oddziałów, a także procesami biznesowymi i wewnętrznymi procedurami. Wytworzenie oprogramowania każdorazowo jest poprzedzone szczegółową analizą indywidualnych potrzeb danego klienta, zapoznaniem się ze specyfiką jego branży oraz zbadaniem i zaprojektowaniem możliwych rozwiązań, a następnie, dobraniem odpowiednich technologii do wdrożenia tych rozwiązań. W ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności, realizuje On prace badawcze mające na celu zidentyfikowanie problemów występujących w procesie biznesowym klienta i opracowanie sposobu optymalizacji, włączając w to opracowanie lub usprawnienie algorytmów, sposobu przepływu danych, czy też wprowadzenie procesów automatyzujących czynności wykonywane ręcznie przez pracowników. Dzięki temu, wytwarzane przez Wnioskodawcę oprogramowanie nie występuje w jednakowej formie nigdzie indziej. Wnioskodawca zajmuje się też wdrażaniem nowych wersji aplikacji i systemów, z nowymi funkcjonalnościami, ulepszaniem interfejsów użytkownika i udostępnianiem istniejących aplikacji na nowe platformy, np. na urządzenia mobilne,
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne