17.12.2019 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 17.12.2019, sygn. 0112-KDIL3-3.4011.423.2019.1.MC, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3-3.4011.423.2019.1.MC

Koszty uzyskania przychodów.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 2 października 2019 r. (data wpływu 31 października 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 października 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni zamierza przejąć przedsiębiorstwo swojego męża, którego przedmiotem działalności jest produkcja i sprzedaż mebli. W skład przedsiębiorstwa wchodzą środki trwałe, drobne wyposażenie oraz towary handlowe i materiały, a także wszelkie kontakty handlowe, baza nabywców. Mąż rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, taką samą formę Wnioskodawczyni wybierze dla swojej działalności gospodarczej. Wnioskodawczyni przejmie przedsiębiorstwo nieodpłatnie, ponieważ ma z mężem wspólność majątkową.

Po otrzymaniu interpretacji Wnioskodawczyni zarejestruje działalność gospodarczą. Dochody z przyszłej działalności Wnioskodawczyni planuje opodatkować na zasadach ogólnych, a dla celów podatkowych zamierza prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów podobnie jak robi to obecnie Jej mąż.

Opisane we wniosku przedsiębiorstwo męża jest przedsiębiorstwem w rozumieniu art. 55 Kodeksu cywilnego, tzn. jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Wnioskodawczyni zamierza przejąć przedsiębiorstwo po uzyskaniu interpretacji w kwestii nurtujących Jej wątpliwości, a dokładny moment przejęcia uzależnia od tego, czy interpretacja będzie pozytywna, czy negatywna. Decyzja taka podyktowana jest tym, że Wnioskodawczyni chce działać w warunkach niebudzących wątpliwości podatkowych w zakresie owego przejęcia. W przypadku przejęcia przez Wnioskodawczynię przedsiębiorstwa mąż zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej. Przejęcie nastąpi w formie pisemnego protokołu przekazania przedsiębiorstwa. Powodem przejęcia przedsiębiorstwa jest choroba męża, z kolei Wnioskodawczyni nie chce tracić źródła zarobkowania, które ma już stworzoną określoną pozycję na lokalnym rynku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne