13.12.2019 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13.12.2019, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.696.2019.1.AB, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.696.2019.1.AB

Uznanie Wnioskodawcy za podatnika z tytułu sprzedaży działki.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku 10 października 2019 r. (data wpływu 15 października 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania podatkiem VAT dostawy działki jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 października 2019 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania podatkiem VAT dostawy działki.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

W 1996 r., w ramach działalności gospodarczej prowadzonej wraz z mężem w formie spółki cywilnej, Wnioskodawczyni zakupiła gorzelnię wraz z 6 ha gruntu bez podatku VAT. W 1997 roku nastąpił podział majątku, w wyniku czego Wnioskodawczyni przypadła gorzelnia i od tej pory prowadził działalność gospodarczą na własny rachunek. Ze względów bezpieczeństwa, w grudniu 2010 r. Wnioskodawczyni wyburzyła budynki gorzelni (stan groził zawaleniem) i przejął grunt do majątku osobistego. W dniu 27.06.2013 roku z powodu nieopłacalności produkcji Wnioskodawczyni zlikwidowała działalność gospodarczą. Dla przedmiotowej nieruchomości nie istnieje obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, nie została wydana dla niej decyzja o warunkach zabudowy. W ewidencji gruntów przedmiotowa nieruchomość jest oznaczona jako zurbanizowane tereny niezabudowane lub w trakcie zabudowy (symbol: Bp). Obecnie na nieruchomości gruntowej nie znajduje się żaden budynek. W momencie dostawy również nie będzie budynku - przedmiotem sprzedaży będzie sam grunt. W całym okresie posiadania wydatki na ulepszenie budynków gorzelni nie przekraczały 30% wartości początkowej. Przeprowadzano tylko bieżące remonty. Od momentu likwidacji działalności nieruchomość nie była w żaden sposób wykorzystywana, nie była również przedmiotem najmu. Nie były dokonywane czynności zmierzające do przygotowania gruntu do sprzedaży, nie wykonano przyłączy wodnych ani kanalizacyjnych, nie wykonano uzbrojenia terenu. Jedyną czynnością był podział gruntu na dwie działki z tego względu, iż kupujący nie chciał kupić całego gruntu, tylko określoną powierzchnię. Wnioskodawczyni nie wie w jaki sposób potencjalny nabywca dowiedział się o możliwości zakupu działki, nie dawał żadnych ogłoszeń do prasy lub internetu. W przeszłości Wnioskodawczyni nie zajmowała się nabywaniem i zbywaniem nieruchomości a także nie był zarejestrowany do tych czynności jako podatnik VAT czynny. Wnioskodawczyni będzie posiadać pozostałą część gruntu, który nie zostanie zbyty, a który w przyszłości zamierza zbyć. Przed sprzedażą gruntu Wnioskodawczyni udzieliła potencjalnemu kupcowi pełnomocnictwa, do występowania przed wszelkimi organami administracji publicznej oraz do podejmowania wszelkich działań faktycznych i prawnych niezbędnych dla uzyskania następujących decyzji i pozwoleń :

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne