10.12.2019 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 10.12.2019, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.780.2019.1.ASY, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.780.2019.1.ASY

brak możliwości odzyskania podatku VAT w związku z realizacją projektu

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 14 listopada 2019 r. (data wpływu 19 listopada 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odzyskania podatku VAT w związku z realizacją projektu pn.: () jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 listopada 2019 r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odzyskania podatku VAT w związku z realizacją projektu pn.: ().

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Szpital () realizuje w okresie od 18 stycznia 2017 r. do 15 lutego 2019 r. (zakończenie finansowe) na podstawie zawartej umowy nr () z dnia 28 grudnia 2017 r. z późn. aneksami Projekt pn.: () w ramach Osi Priorytetowej 4 (), działania 4.3 (), poddziałania 4.3.1 () () Programu ().

We wniosku Szpital wykazał jako wydatki kwalifikowalne następujące kategorie kosztów: studium wykonalności, roboty budowlane, nadzór w projekcie oraz promocja projektu. W kategoriach tych wykazał również podatek VAT jako wydatek kwalifikowalny. Wykazał również wydatki niekwalifikowalne w następujących kategoriach: studium wykonalności, prace przygotowawcze, roboty budowlane, nadzór w projekcie.

Projekt zakłada termomodernizację budynku na cele działalności Szpitala zgodnie z zidentyfikowanymi w audycie energetycznymi potrzebami. W ramach inwestycji projektuje się podłączenie instalacji odnawialnego źródła energii - pompy ciepła oraz regulację wewnętrznych instalacji, wymianę oświetlenia na energooszczędne, modernizację wentylacji i klimatyzacji, wymianę części stolarki okiennej oraz rozbudowę systemu sterowania BMS, co znacznie wpłynie na oszczędność i zwiększenie efektywności energetycznej, a także zmniejszy koszty utrzymania podstawowej działalności Szpitala. Montaż pomp ciepła, z dolnym źródłem w postaci pionowego wymiennika gruntowego pozwoli obniżyć zużycie gazu ziemnego w sezonie grzewczym Po sezonie wystąpi oszczędność prądu, ponieważ do klimatyzacji będzie stosowany chłód pasywny z wymiennika gruntowego i aktywny z pomp ciepła przy produkcji ciepłej wody użytkowej. W efekcie przełoży się to na podwyższenie jakości pracy i jakości warunków dla pacjentów. Szpital () prowadzi działalność leczniczą, polegającą na rehabilitacji dzieci i młodzieży oraz leczeniu alergii. Ten typ działalności leczniczej, w szczególności aktywna rehabilitacja, wymaga utrzymania pomieszczeń w odpowiednim komforcie niezależnie od pory roku. Utrzymanie tego komfortu wymaga bardzo dużych ilości energii elektrycznej i cieplnej, które stanowią bardzo wysoki koszt w ogólnych kosztach utrzymania Szpitala. Poza tym część pacjentów wymaga leczenia hydroterapią. Hydroterapia wymaga bardzo dużych ilości ciepłej wody, co dodatkowo podwyższa bilans energetyczny. Celem głównym projektu jest poprawa efektywności energetycznej budynków Szpitala. Cele szczegółowe wynikające z celu głównego to: zwiększenie dostępności do energii odnawialnej, obniżenie wykorzystania energii odnawialnej i cieplnej, obniżenie kosztów eksploatacji budynku, zmniejszenie emisji CO2. Realizacja inwestycji przyniesie również dodatkowe korzyści społeczno-gospodarcze jak np.: poprawa stanu środowiska naturalnego, podwyższenie atrakcyjności społeczno-ekonomicznej i turystycznej regionu, wzrost świadomości ekologicznej mieszkańców.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne