06.12.2019 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 06.12.2019, sygn. 0112-KDIL4.4012.445.2019.2.JK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL4.4012.445.2019.2.JK

Obowiązek przeprowadzenia tzw. remanentu likwidacyjnego.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 18 września 2019 r. (data wpływu 25 września 2019 r.), uzupełnionym pismem z dnia 31 października 2019 r. (data wpływu 5 listopada 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wskazania, czy będąc zarządcą sukcesyjnym i jednocześnie jedynym spadkobiercą przedsiębiorstwa w spadku Wnioskodawca jest zobowiązany do przeprowadzenia tzw. remanentu likwidacyjnego i opodatkowania towarów przedsiębiorstwa w spadku w sytuacji, gdy będzie kontynuował działalność nabytego w spadku przedsiębiorstwa jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 września 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wskazania, czy będąc zarządcą sukcesyjnym i jednocześnie jedynym spadkobiercą przedsiębiorstwa w spadku Wnioskodawca jest zobowiązany do przeprowadzenia tzw. remanentu likwidacyjnego i opodatkowania towarów przedsiębiorstwa w spadku w sytuacji, gdy będzie kontynuował działalność nabytego w spadku przedsiębiorstwa. Wniosek uzupełniono w dniu 5 listopada 2019 r. o brakujące dane w złożonym formularzu ORD-IN, podpis Wnioskodawcy pod wnioskiem oraz opis sprawy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni Pani A jest podmiotem prowadzącym własną działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem VAT pod nazwą A1 (NIP (), REGON (), ul. (), lok. (...), ()), zarejestrowanym na terenie kraju jako podatnik VAT czynny.

Jednocześnie Pani A jest zarządcą sukcesyjnym przedsiębiorstwa w spadku (dalej także: PwS) po zmarłym mężu B (odrębna od własnej działalność gospodarcza), ustanowionym w dniu 20 marca 2019 r. Przedmiotem PwS jest prowadzenie działalności gospodarczej zarejestrowanej na terenie kraju jako podatnik VAT czynny pod nazwą B1 w spadku, NIP (), REGON (), (), ul. (). W skład przedsiębiorstwa w spadku wchodzą m.in. nieruchomości, środki trwałe, wyposażenie oraz towary w stosunku, do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Prowadzona przez PwS działalność gospodarcza opodatkowana jest podatkiem VAT.

Z uwagi na fakt, iż zarządca sukcesyjny (Pani A) jest jedynym spadkobiorcą przedsiębiorstwa w spadku, zamierza ona zarejestrować akt poświadczenia dziedziczenia i nabyć w drodze spadkobrania przedsiębiorstwo w spadku w całości. Konsekwentnie, Wnioskodawczyni zamierza kontynuować działalność nabytego w spadku przedsiębiorstwa w ramach własnej działalności gospodarczej, w tym w szczególności dokonywać dalszej odsprzedaży towarów wchodzących w skład tego przedsiębiorstwa.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne