14.11.2019 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 14.11.2019, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.518.2019.1.AKU, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.518.2019.1.AKU

Ustalenie miejsca zamieszkania oraz obowiązku podatkowego Wnioskodawcy w 2018 r.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 września 2019 r. (data wpływu 19 września 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku podatkowego w Polsce w 2018 r. jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 września 2019 r. wpłynął do Organu podatkowego ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku podatkowego w Polsce w 2018 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca w latach 2016, 2017, 2018 mieszkał w Austrii, gdzie był ubezpieczony i odprowadzał wszelkie składki socjalne i emerytalne.

Wnioskodawca w ww. latach rozliczał też swoje podatki w austriackim urzędzie. Wnioskodawca w ww. latach mieszkał w (...), w tym samym (wynajmowanym) mieszkaniu. Posiadał polisę ubezpieczeniową na to mieszkanie, umowy na dostarczane do niego usługi, a także umowę na osobisty dLAN telefonu komórkowego oraz konto osobiste w austriackim banku.

Wnioskodawca prowadził w czasie swojego pobytu w Austrii aktywność społeczną, kulturalną, sportową itp. w miejscu swojego zamieszkania, tj. w (... ) Wnioskodawca w 2018 r. zainwestował w Austrii poprzez austriackie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych w kilka młodych i rozwijających się firm austriackich. W latach 2016 2017 Wnioskodawca uzyskiwał dochody z zatrudnienia na umowę o pracę w austriackiej firmie, do biura której uczęszczał w celu wykonywania swoich obowiązków. W 2018 r. Wnioskodawca stracił zatrudnienie w tej firmie. Pomimo utraty dotychczasowej pracy Wnioskodawca dalej mieszkał w 2018 r. w Austrii, w tym samym mieszkaniu, aktywnie poszukując nowej pracy w Austrii. W czasie tych poszukiwań (nowej pracy) w 2018 r. Wnioskodawca zarejestrował się w AMS (odpowiednik polskiego urzędu pracy), który wypłacał Mu świadczenia pieniężne z tytułu ubezpieczenia na wypadek utraty pracy. Jednym z warunków otrzymywania tych świadczeń było pozostawanie Wnioskodawcy do dyspozycji instytucji AMS na terenie Austrii, regularne uczęszczanie na rozmowy kwalifikacyjne do austriackich firm oraz odbywanie organizowanych przez AMS kursów zawodowych, w tym nauki języka niemieckiego, na które Wnioskodawca uczęszczał w Austrii w 2018 r. Przez cały czas pobytu w Austrii Wnioskodawca był z żoną w rozdzielności małżeńskiej, tzn. żona z dzieckiem pozostawała w Polsce, w wybudowanym dawno temu domu, który jest wspólną własnością. Do Austrii rodzina Wnioskodawcy rzadko przyjeżdżała w odwiedziny. Wnioskodawca nie użytkuje samochodu, choć jest współwłaścicielem auta we wspólnej własności, użytkowanego przez Jego żonę w Polsce.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne