Interpretacja indywidualna z dnia 08.11.2019, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.186.2019.3.MM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.186.2019.3.MM
Skutki podatkowe sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa na podstawie jednej umowy sprzedaży jeżeli przeniesienie własności będzie podzielone na dwa etapy.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 900 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 27 sierpnia 2019 r. (data wpływu 30 sierpnia 2019 r.), uzupełnionym 25 października 2019 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 sierpnia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych, pismem z 15 października 2019 r. Znak: 0111-KDIB2-2.4014.186.2019.2.MM, 0115-KDIT1-2.4012.493.2019.3.KK, wezwano Wnioskodawcę do jego uzupełnienia.
Wniosek uzupełniono 25 października 2019 r.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca będący spółką z ograniczoną odpowiedzialnością planuje nabyć na podstawie umowy sprzedaży od Pana W.O., prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą () W.O., zorganizowaną część przedsiębiorstwa tj. zespół składników materialnych i niematerialnych wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej (rehabilitacyjnej, hotelowej i gastronomicznej) na nieruchomości objętej księgą wieczystą nr () (dalej: Nieruchomość). W celu sfinansowania nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa na Nieruchomości Wnioskodawca planuje ubiegać się o kredyt bankowy.
Pan W.O. prowadzi działalność gospodarczą (zgodnie z CEiDG przeważająca działalność gospodarcza to: działalność rehabilitacyjna) w dwóch miejscach na terenie L. W budynku Centrum () (dalej: CKR) (budynek położony na Nieruchomości), Pan W.O. prowadzi działalność rehabilitacyjną, hotelową i gastronomiczną (kawiarnia), zaś w budynku przy ul. A. prowadzi restaurację. Wnioskodawca nie planuje nabywać w całości lub części zorganizowanej części przedsiębiorstwa związanej z prowadzeniem restauracji, którą nadal będzie kontynuował Pan W.O. Pan W.O, zatrudnia łącznie w Centrum oraz restauracji 14 osób na umowach o pracę oraz kilka osób na umowach zlecenia. Pan W.O jest zarejestrowanym aktywnym podatnikiem VAT w Polsce. W budynku CRK działalność koncentruje się na świadczeniu usług na rzecz osób przyjeżdżających na turnusy rehabilitacyjne, jak również pobyty wczasowe. Osoby przebywające na turnusach rehabilitacyjnych korzystają z bazy noclegowej i gastronomicznej Centrum. Pan W.O. nie prowadzi odrębnej księgowości dla Nieruchomości oraz restauracji, jednakże bez znaczącego nakładu pracy możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do działalności prowadzonej na Nieruchomości lub w restauracji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty