Interpretacja indywidualna z dnia 06.09.2019, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.410.2019.2.SM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.410.2019.2.SM
w zakresie braku prawa do odzyskania podatku VAT w związku z realizacją zadania inwestycyjnego
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 lipca 2019 r. (data wpływu 11 lipca 2019 r.), uzupełnionym pismem z dnia 22 sierpnia 2019 r. (data wpływu 27 sierpnia 2019 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odzyskania podatku VAT w związku z realizacją zadania inwestycyjnego pn. jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 lipca 2019 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odzyskania podatku VAT w związku z realizacją zadania inwestycyjnego pn. .
Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 22 sierpnia 2019 r. poprzez doprecyzowanie opisu sprawy oraz własnego stanowiska.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe (uzupełniony pismem z dnia 22 sierpnia 2019 r.).
Związek Gmin jest osobą prawną, realizującą inwestycje w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, które współfinansowane są z funduszy UE. Związek Gmin nie prowadzi działalności gospodarczej. Nie jest płatnikiem podatku VAT, nie figuruje w ewidencji płatników VAT. Planowane do przeprowadzenia inwestycje, a także planowane zakupy usług nie będą generowały przychodu. Wszelkie zakupy towarów i usług realizowane dotychczas przez Związek Gmin nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W latach 2019-2021 Wnioskodawca planuje realizować zadanie inwestycyjne polegające na budowie przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy X. Wnioskodawca będzie ubiegał się o pozyskanie środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Planowana inwestycja będzie realizowana przez Wnioskodawcę i faktury zakupu dotyczące budowy przydomowych oczyszczalni ścieków będą wystawiane na Związek Gmin. Powstałe w wyniku planowanej inwestycji urządzenia wodno-kanalizacyjne będą własnością Wnioskodawcy, natomiast zostaną przekazane mieszkańcom w nieodpłatne użytkowanie. Związek Gmin nie będzie pobierał opłat ani też nie będzie ponosił żadnych wydatków eksploatacyjnych tych oczyszczalni. W kosztach tej inwestycji uczestniczyć będą mieszkańcy (osoby fizyczne), dla których budowane będą przydomowe oczyszczalnie ścieków, poprzez wpłatę do Związku Gmin udziału finansowego na podstawie zawartych umów cywilno-prawnych. Wpłata udziału finansowego jako partycypacja w kosztach budowy jest dobrowolna. Dokonanie ww. wpłaty warunkuje wybudowanie przydomowych oczyszczalni ścieków. Dokonane przez mieszkańców wpłaty zostaną wprowadzone do budżetu Wnioskodawcy przed rozpoczęciem budowy z przeznaczeniem na pokrycie kosztów budowy. Ww. wpłaty mieszkańców nie będą opodatkowane podatkiem VAT. Związek Gmin nie wystawi faktur za wkład mieszkańca.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty